Čínské úřady ve středu oznámily rozsáhlé změny v souvislosti s koronavirovými opatřeními. Ty mají usnadnit vnitrostátní cestování, zachovat provoz podniků a umožnit nakaženým pacientům domácí karanténu.

Nejedná se o úplné uvolnění restrikcí, ale například pro vnitrostátní cestování již není třeba negativní test. Analytici však upozorňují, že země má daleko k rychlému návratu k situaci před pandemií. Dle některých odhadů se v nejbližší době může nakazit až 60 % čínské populace. Dané číslo se dokonce může vyšplhat až na 90 %.

“Tato opatření jsou pro ekonomiku, která byla v letošním roce těžce poškozena, velmi vítaná. Zároveň však upozorňujeme, že cesta k plnému obnovení provozu může být stále postupná, bolestivá a hrbolatá.”

Ting Lu, hlavní ekonom Nomury pro Čínu

EU se dohodla na cenového stropu pro ropu a ropné oleje z Ruska. Ten byl stanoven na 60 USD za barel. Ustanovení vešlo v platnost 5. prosince 2022. Jde tak o další krok, který navazuje na rozhodnutí ze 6. října 2022, kdy se EU usnesla na zákazu dovozu ropy z Ruska.

Fungování mechanismu cenového stropu bude každé dva měsíce přezkoumáváno, aby se reagovalo na vývoj na trhu. Strop bude stanoven nejméně 5 % pod průměrnou tržní cenou ruské ropy a ropných produktů vypočítanou na základě údajů poskytovaných Mezinárodní energetickou agenturou.

Ministři financí Evropské unie v úterý formálně schválili, že Chorvatsko zavede euro na začátku roku 2023. Evropská rada za tímto účelem přijala tři nezbytné právní akty. Aby mohlo Chorvatsko přijmout euro, muselo splnit kritéria cenové a kurzové stability, zdravých veřejných financí a mírných dlouhodobých úrokových sazeb.

Všechna tato kritéria se měřila podle referenčních hodnot EU. Chorvatsko také 1. ledna 2023 současně se zavedením eura vstoupí do schengenského prostoru. Pro členské státy EU to bude znamenat konec kontrol na chorvatských hranicích.

Maloobchodní tržby v eurozóně se v říjnu snížily o 1,8 %, což je největší pokles za posledních 10 měsíců. Jednalo se o největší pokles od prosince 2021, protože rostoucí náklady na půjčky, vysoká inflace a prohlubující se energetická krize zasáhly spotřebitelskou poptávku. V meziročním srovnání se maloobchodní tržby v říjnu snížily o 2,7 %, což je pátý měsíc v řadě, kdy se nezměnily nebo byly nižší.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart