Čína dominuje v závodě o patenty na AI. Turecko má první úspěch v boji s inflací

Autor: Daniel Moravec

V tomto článku:

Microsoft
ISIN: US5949181045
|
Symbol: MSFT --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Microsoft Akcie

Počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl za týden končící 29. červnem o 4 000 na sezónně upravených 238 000, uvedlo ve středu ministerstvo práce.

Počet lidí na seznamu nezaměstnaných se ke konci června zvýšil na dvou a půl leté maximum, což je v souladu s postupným ochlazováním na trhu práce. Ten je stále v historickém srovnání blízko svých absolutních maxim, je však lehce slabší než v roce 2022 a 2023.

Vláda v úterý oznámila, že v květnu připadalo na každého nezaměstnaného 1,22 volných pracovních míst. Poměr volných pracovních míst k nezaměstnanosti se blíží průměru 1,19 v roce 2019.

Čína dominuje globálnímu závodu v patentech na generativní umělou inteligenci (AI) a v letech 2014 až 2023 podala více než 38 000 patentů, ukázala nová čtvrteční zpráva Organizace spojených národů. To je šestkrát více než ty, které podávají vynálezci sídlící v USA. Generativní umělá inteligence je typ umělé inteligence, který uživatelům umožňuje generovat obsah, jako je text, obrázky, hudba, zvuk a videa.

Geograficky vede Čína s 38 210 patenty a je suverénním lídrem před USA (6 276), Korejskou republiku (4 155), Japonsko (3 409) a Indii (1 350). Patenty v generativní AI v současné době tvoří 6 % celkových patentů AI na světě, uvádí zpráva.

Čínské firmy se snaží dohnat majitele ChatGPT OpenAI a americké technologické titány Microsoft, Google a Amazon při vývoji velkých jazykových modelů poté, co se do hry dostaly později.

Zásoby ropy v USA v minulém týdnu poklesly o neočekávaných 12,2 milionů barelů. To je velký obrat poté, co v týdnu předešlém zásoby narostly o 3,6 milionů barelů. Ceny ropy na tuto zprávu pochopitelně zareagovaly pozitivně a pokles z přelomu května a června již je minulostí. Aktuálně se ropa obchoduje na 2měsíčních maximech. Velkou nejistotou dalšího vývoje cen je hurikán pojmenovaný Beryl, který se vytvořil v Mexickém zálivu a také možná eskalace konfliktu na blízkém východě.

Turecku zaznamenalo první úspěch v boji s mimořádnou inflací. Středeční údaje ukázaly, že meziroční míra inflace v Turecku začala v červnu podle očekávání trvale klesat a klesla více, než se očekávalo, na 71,6 %. Výrazně se ochladila i měsíční inflace. Turecký prezident Recep Erdogan reagoval na počáteční inflační tlaky šokujícím rozhodnutím snížit úrokové sazby a tento krok učebnicově potvrdil ekonomické teorie a inflaci namísto zpomalení výrazně zrychlil.

Centrální banka nadále drží měnovou politiku stabilní a zavázala se jednat, pokud se výhled inflace zhorší. Poslední navýšení úrokových sazeb přišlo v březnu, a to o 500 bazických bodů neboli 5procentních bodů na nevídaných 50 %.

Centrální banka očekává, že ve druhé polovině roku dojde k dezinflaci, a předpovídá sazbu na konci roku ve výši 38 % kvůli své přísné politice. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že míra inflace do konce roku klesne na přibližně 42 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Yahoo Finance: US weekly jobless claims rise as labor market gradually slows (4. 7. 2024); finance.yahoo.com/news/us-weekly-jobless-claims-rise-124329211.html

CNBC: China leads the patents race for generative AI, with Tencent and Baidu topping the list (4. 7. 2024); cnbc.com/2024/07/04/china-leads-the-generative-ai-patents-race-tencent-baidu-top-list-un.html

OilPrice: Oil Prices Rise As EIA Confirms Huge Crude Draw (4. 7. 2024); oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Oil-Prices-Rise-As-EIA-Confirms-Huge-Crude-Draw.html

Reuters: Exclusive: Turkish central bank chief ‘extremely determined’ to curb inflation (4. 7. 2024); reuters.com/world/middle-east/turkey-central-bank-head-extremely-determined-bring-down-inflation-2024-07-04/

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.