Polská centrální banka překvapila svým radikálním rozhodnutím a snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 % na aktuální úroveň 6 %. Toto šokující rozhodnutí přišlo pouhý 1 měsíc před říjnovými parlamentními volbami. Těsná většina analytiků oslovených agenturou Reuters očekávala snížení o 25 bazických bodů. Zlotý se propadl o 1,5 % na nejslabší úroveň od května a polský akciový trh o více než 5 %. Polská národní banka (NBP) uvedla, že rozhodnutí přijala, protože očekává, že se inflace vrátí k cíli rychleji, než se původně očekávalo.

Podle hodnocení Rady poslední údaje poukazují na slabší poptávkový tlak, než se původně očekávalo, což přispěje k rychlejšímu návratu inflace k inflačnímu cíli NBP,”

Polská národní banka

V prohlášení dále vedla, že úprava úrokových sazeb ve střednědobém horizontu povede ke splnění inflačního cíle NBP. Guvernér NBP Adam Glapinski již dříve signalizoval, že snížení sazeb by mohlo přijít v září, pokud inflace klesne na jednociferné hodnoty. Zatímco inflace v srpnu dále klesala, za tímto cílem mírně zaostala a podle rychlého odhadu dosáhla 10,1 %.

Čína nařídila úředníkům ústředních vládních agentur, aby nenosili iPhony do kanceláře ani je nepoužívali k práci. Není jasné, jak široce byly zákazy vydány. Panují obavy, že zákaz by se mohl rozšířit na další státní společnosti a vládou podporované agentury. Hlášená omezení, která čínská vláda veřejně neoznámila, naznačují, že by se produkty Apple mohly dostat do mezinárodního napětí mezi USA a Čínou. Čína, včetně Hongkongu a Tchaj-wanu, je pro Apple třetím největším trhem. Představuje 18 % celkových příjmů ve výši 394 miliard USD. Je to také místo, kde se montuje velká většina produktů Apple. Technologický gigant to odmítl komentovat. Akcie společnosti reagovaly prudkým poklesem.

Obdobná situace, kdy role byly obrácené, nastala v roce 2019. Americká vláda tehdy omezila využívání a nové objednávky telefonů společnosti Huawei z údajného strachu ze shromažďování osobních informací čínskou vládou.

Čínský export klesá již čtvrtý měsíc v řadě, protože „světová továrna“ bojuje se slabou poptávkou doma i v zahraničí. Vývoz klesl v srpnu o 8,8 % ve srovnání s předchozím rokem. Dovoz klesl o 7,3 %. Tyto poklesy však nebyly tak špatné, jak se očekávalo, a oproti předchozímu měsíci došlo ke zlepšení. Čína čelí několika postpandemickým výzvám, včetně krize nemovitostí a nízkých spotřebitelských výdajů. V důsledku koronaviru a pokračujícího obchodního sporu s USA došlo k propadu celosvětové poptávky po zboží vyrobeném v Číně.

Před zveřejněním údajů o obchodu čínský státní list The Global Times zveřejnil na svých webových stránkách v angličtině článek kritizující negativní komentáře západních politiků a médií o ekonomice země.

Skutečnost je taková, že čínská ekonomika je na dobré cestě k oživení se stále silnějšími inovacemi a dynamikou zeleného rozvoje, i když ekonomika čelí určitým obtížím a výzvám pod vlivem globálního ekonomického zpomalení.“

The Global Times

Středeční průzkum americké vládní agentury ukázal, že čínský podíl na dovozu zboží v USA klesl v roce do konce července na nejnižší úroveň od roku 2006. Podíl dováženého zboží z Číny činil za uvedené období 14,6 %. To je pokles z maxima 21,8 % v roce 2018, než tehdejší prezident Donald Trump rozpoutal obchodní válku mezi USA a Čínou.

Míra nezaměstnanosti v České republice meziměsíčně vzrostla o 0,1procentního bodu na úroveň 3,6 procenta. Počet pracovních míst se snížil, a to přibližně o 4400. Úřad práce ČR tyto údaje zveřejnil v pátek tohoto týdnu. V meziročním srovnání narostla nezaměstnanost o 0,2 procenta. V Ústeckém kraji byla nezaměstnanost nejvyšší mezi kraji. Následoval kraj Moravskoslezský.

V letošním roce míra nezaměstnanosti spíše klesala, a to až do začátku léta. V letních měsících se začala navyšovat. V dalších měsících očekávají odborníci mírný růst nezaměstnanosti či stagnaci. Dlouhodobě se nezaměstnanost v ČR řadí mezi nejnižší v Evropě. Aktuálně 2 nejnižší v rámci Evropské Unie. Průměr EU je aktuálně na úrovni 5,9 procenta.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Editorial credit: Framesira / Shutterstock.com

Reuters: Polish central bank stuns with 75 basis-point rate cut, zloty plunges (8. 9. 2023); reuters.com/markets/rates-bonds/polish-central-bank-stuns-with-75-bps-rate-cut-zloty-plunges-2023-09-06/

CNBC: Apple shares fall after reports that China banned iPhone use by government employees (8. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/07/apple-shares-fall-after-reports-that-china-banned-iphone-use-by-government-employees.html

BBC: China exports fall again as economy struggles (8. 9. 2023); bbc.com/news/business-66737102

České noviny: Nezaměstnanost v Česku stoupla o desetinu bodu na 3,6 procenta (8. 9. 2023); ceskenoviny.cz/zpravy/nezamestnanost-v-cesku-stoupla-o-desetinu-bodu-na-3-6-procenta/2410985

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart