Čína opět roste. HDP Číny v Q2 letošního roku vrostlo meziročně o 3,2 %. Trh očekával pouze 0,8 %. Po propadu 6,8 % v Q1 se tak ekonomika navrátila k růstu. Hlavní podíl na změně měly pravděpodobně vládní výdaje, soukromá spotřeba naopak stále zůstává utlumená – za loňským rokem zaostává o 11,4 %. Domácnosti tíží kromě viru i na Čínu vysoká nezaměstnanost na hodnotě 5,8 %.

Evropská politika beze změny. ECB týden po zasedání dle očekávání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. Zachovány zůstaly stávající sazby i podpůrné programy. Šéfka ECB Lagardeová na konferenci prohlásila, že zotavení evropské ekonomiky probíhá dle plánu, je však zatíženo riziky. Zmínila také, že na řadě je teď fiskální politika a vyjádřila podporu aktuálně diskutovanému záchrannému plánu Evropské komise.

Zhoršení nálady v USA. Philadelphia Fed index (průzkum nálady mezi americkými zpracovateli) přinesl v červenci meziměsíční pokles z 27,5 na 24,1 bodu. Pozitivně firmy hodnotily stav objednávek i podnikatelskou aktivitu jako celek. Negativně však nahlížely na šestiměsíční výhled do budoucnosti, který si vysloužil známku pouze 36 bodů z červnových 66,3 bodů. Stejný výhled panoval v březnu při vypuknutí pandemie. Svoji roli na negativním výhledu také sehrává stálé šíření viru a pravděpodobnost opětovného uzavírání ekonomiky v USA.

Stagnace nezaměstnanosti. V USA v týdnu do 11. července přibylo 1,3 mil. nových žádosti o podporu. Jedná se o stejné číslo jako týden předtím. Trend úbytku tak přešel ve stagnaci.

Dobré zprávy. Americký maloobchod v červnu meziměsíčně poskočil o 7,5 %. Předchozí drtivý růst 18,2 % nezopakoval, avšak i tak příjemně překvapil. Očekávání bylo růst pouze o 5 %. V porovnání s květnem Američané začali nakupovat více oblečení, elektroniku a nábytek. Průmyslová výroba také překonala očekávání, a to meziměsíčním růstem 5,4 % (odhad 1,1 %).

Špatné zprávy. Zhoršení nálady pod očekávání odhalily německé průzkumy společnosti ZEW. Index ekonomického sentimentu se v Německu v průběhu července snížil o 4,1 na 59,3 bodů. Výhled německé ekonomiky však zůstává totožný, což znamená významný pokles během Q2 a následné pozvolné zotavování v druhé polovině roku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart