Čínská ekonomika v první čtvrtletí dosáhla rekordního meziročního růstu na úrovni 18,3 %. Ekonomové však varují, že jsou čísla zkreslená, jelikož se porovnávají s obdobím, kdy tamní ekonomika zaznamenala obrovský propad. Čína byla v minulém roce jedinou velkou ekonomiku, která nezaznamenala v celoročním vyjádření pokles ekonomiky.

Podle Eurostatu se meziroční míra inflace v Evropské unii v březnu vyšplhala na 1,7 %. V eurozóně se pak inflace meziročně zvýšila na 1,3 %, což bylo v souladu s odhady analytiků. Únorový údaj o meziroční inflaci v eurozóně byl naopak revidován směrem dolu z 1,3 % na 0,9.

Index spotřebních cen (CPI) ve Spojených státech vzrostl meziročně z 1,7 % na 2,6 %, což je nad inflačním cíle Fedu. Americká centrální banka však již v minulosti oznámila, že hodlá po určitou dobu respektovat vyšší inflaci a pro případné utahování monetární politiky bude zapotřebí, aby existovaly přesvědčivé důkazy, že se ekonomika vzpamatovala z koronavirové krize a nezaměstnanost je na “zdravé“ úrovni. Tudíž se neočekává, že by Fed měl v blízké době přistoupit ke zvyšování sazeb či k snížení objemu nakupovaných aktiv.

Italská vláda schválila další stimulační balík ve výši 40 miliard eur. Tamní vláda také aktualizovala svůj výhled HDP pro letošní rok, když nově očekává růst ekonomiky na 4,5 % z dříve deklarovaných 6 %.

Ruský rubl se v tomto týdnu opět dostal pod tlak, když americký prezident Joe Biden pomocí exekutivního příkazu rozšířil sankce vůči Rusku. Americké finanční domy tak již nebudou moci participovat na primární trhu s dluhopisy ruské vlády denominovaných v rublech. Spojené státy se také rozhodly vyhostit několik ruských diplomatů a uvalit sankce na desítky jednotlivců i firem.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok v Otázkách Václava Moravce konstatoval, že se neobává, že v nejbližších měsících dojde k prudkému růstu cen v České republice. Nevyloučil však, že se letos inflace může dostat mírně nad dvouprocentní cíl ČNB.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart