Z Číny jsme se tento týden dočkali dalších negativních fundamentů, když maloobchodní tržby zaznamenaly v srpnu meziroční růst jen o 2,5 %. Přitom se očekávalo, že tržby vzrostou o 7 %. Průmyslová výroba pak vykázala nárůst o 5,3 %, což bylo pomalejší tempo než v červenci, kdy zpevnila o 6,4 % meziročně.

Světová banka informovala, že už nebude vydávat zprávu o podnikatelském klimatu v jednotlivých zemích (Doing Business) kvůli obvinění ze strany Mezinárodního měnového fondu ohledně vyvíjení tlaku na zaměstnance banky, aby manipulovali s daty ve prospěch některých států. Za tímto nátlakem přitom měla stát i samotná šéfka MMF Kristalina Georgievová.

Viceguvernér ČNB Marek Mora pro Bloomberg oznámil, že aktuální inflace je vyšší, než centrální banka predikovala, a proto nevylučuje debatu na nadcházejícím zasedání o zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu.

Podle konečných údajů Eurostatu se inflace v Evropské unii vyšplhala na nejvyšší hodnotu za zhruba deset let. V srpnu tedy v meziročním srovnání dosáhl index spotřebitelských cen (CPI) hodnoty 3,2 %. V zemích platícím eurem se pak inflace nachází na rovných 3 %, což představuje nárůst o 80 bazických bodů oproti červenci.

Dle předběžných údajů maloobchodní tržby ve Spojených státech se po poklesu o 1,8 % v červnu zvýšily v srpnu o 0,7 %, což byl překvapivý údaj, jelikož analytici naopak přepokládali pokles o 0,7 %. Nárůst tržeb byl především veden nákupem zboží souvisejícím se začátkem školního roku. Solidní čísla také vykázal prodej potravin či nábytku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart