Čínské Baidu vykázalo slabé výsledky. Indie překonala očekávaný růst

Autor: Jan Nachtigal

V tomto článku:

Baidu
ISIN: US0567521085
|
Symbol: BIDU --- %

---
USD
---% (1D)
Týd. ---
Měs. ---
1 rok ---
Přejít na Baidu Akcie

Akcie společnosti Baidu, čínské technologické společnosti jehož specializací je umělá inteligence, se propadly v úvodních obchodních hodinách ve středu poté, co firma oznámila zklamání vyvolávající výsledky.

Tržby za čtvrté čtvrtletí činily 34,95 miliardy jüanů (cca 4,9 miliardy dolarů), což představuje nárůst o 6 % oproti předchozímu roku. Tržby za rok 2023 vzrostly o 9 % na přibližně 19 miliard dolarů. Zisk na akcii vzrostl o 50 % na 95 centů v posledních třech měsících roku.

Analytici očekávali větší zisky. Baidu, která je nejlépe známá poskytováním dominantního vyhledávače v Číně, byla v posledních několika měsících opomíjena v boomu akcií s umělou inteligencí. Akcie též byly zasaženy zprávami, že chatboti společnosti byly testováni vědci spojenými s čínskou armádou. Zákaz vývozu nejmodernějších polovodičů do druhé největší ekonomiky světa ze strany Spojených států také nepomáhá.

Americké depozitní certifikáty společnosti Baidu jsou od začátku roku 12 % v mínusu.

Růst indického HDP ve třetím čtvrtletí překonal odhady analytiků. Podle výkonného ředitele MMF Krishnamurthy Subramanian je Indie nejrychleji rostoucí ekonomikou světa.

S růstem ekonomiky Indie o 8,4 % v porovnání se stejným obdobím v roce 2023 šlo o nejrychlejší tempo růstu za posledních šest čtvrtletí, jak ukázaly údaje zveřejněné ve čtvrtek 29.2. Silná spotřeba, optimistická výroba a stavební činnost přispěly k tomuto výsledku. Odhady agentury Reuters očekávaly růst v období říjen až prosinec na 6,6 %. Indická vláda také zvýšila svůj výhled růstu HDP pro fiskální rok 2023-2024 na 7,6 %, z původních 7,3 %. Údaje o HDP podpořily celkové ekonomické výsledky premiéra Naréndry Módího před očekávanými celostátními volbami.

Cena Bitcoinu se tento týden poprvé od roku 2021 dostala nad hranici 63 000 USD. Následně se obrátila směrem dolů. Momentálně se nachází těsně pod svým historickým maximem okolo 62 000 USD. Jak býci, tak medvědi byli zasaženi prudkými pohyby cen. Během 28. února došlo na centralizovaných burzách k likvidaci krátkých pozic na Bitcoin za 176 milionů USD a likvidaci dlouhých pozic za 86,1 milionů USD.

Investoři očekávají, že Bitcoin v tomto roce stanoví nový rekord poté, co uvedení ETF fondů na trh zpřístupnilo tuto třídu aktiv institucionálním investorům.

Nové americké spotové ETF fondy na bitcoin přitáhly v průměru 195 milionů USD denně v únoru, zatímco síť Bitcoinu v současnosti produkuje přibližně 900 mincí denně.“

Zach Pandl, vedoucí výzkumu ve společnosti Grayscale Investments

Model umělé inteligence společnosti Google s označením Gemini opět poukázal na svoje nedokonalosti. Google představil začátkem tohoto měsíce generátor obrázků prostřednictvím Gemini. Nástroj umožňuje uživatelům zadávat AI výzvy k vytvoření obrázku. Během minulého týdne uživatelé objevili historické nepřesnosti, které se na internetu staly virálními. Společnost tuto funkci minulý týden stáhla s tím, že ji v nadcházejících týdnech znovu spustí.

“Vím, že některé z jeho odpovědí urazily naše uživatele a ukázaly zaujatost. To je naprosto nepřijatelné a žádá nápravu. Žádná umělá inteligence není dokonalá, zvláště v této fázi rozvoje tohoto odvětví, ale víme, že laťka je pro nás vysoko.”

Sundar Pichai, CEO Google

Tento nástroj často mařil žádosti o snímky „bílých“ lidí, což vyvolalo odpor a lidé obvinili Google z proti bělošské zaujatosti. Gemini, který se dříve jmenoval Bard, je také chatbot s umělou inteligencí, podobný službě ChatGPT od OpenAI. Schopnosti Gemini generovat text se také dostaly pod velký tlak poté, co se online objevilo několik výstředních odpovědí.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: India ‘easily’ the fastest growing economy, IMF executive director says, as GDP growth blows past estimates (1. 3. 2024); cnbc.com/2024/03/01/india-easily-fastest-growing-economy-imf-director-says-as-gdp-growth-soars.html

CNBC: Bitcoin surges, briefly touching $64,000 for the first time since November 2021 (1. 3. 2024); cnbc.com/2024/02/28/bitcoin-jumps-above-60000-for-the-first-time-since-november-2021.html

Barron´s: Baidu Stock Falls as Fourth-Quarter Revenue Disappoints (1. 3. 2024); barrons.com/livecoverage/salesforce-snowflake-c3ai-earnings-stock-price/card/baidu-stock-falls-as-fourth-quarter-revenue-disappoints-RfSZVUoimCejbbVYDFuH

NPR: Google CEO Pichai says Gemini’s AI image results “offended our users” (1. 3. 2024); npr.org/2024/02/28/1234532775/google-gemini-offended-users-images-race

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling