pondělí německý ministr financí Olaf Scholze oznámil, že v případě potřeby je odhodlaný vynaložit stimulační balíček o velikosti 50 miliard EUR.

Bundesbanka informovala, že má obavy o německou ekonomiku, aby nespadla do recese. Podle banky ekonomika roste ve třetím čtvrtletí utlumeným tempem.

Prezident bostonského Fedu Eric Rosengren chce být opatrný při snižování sazeb, aby nedošlo k jejich přílišnému snížení, když se současná ekonomika nepotýká s jasnými problémy.

Čína změnila pravidla pro stanovení základní úrokové sazby, kdy banka při určování LPR bude nově zohledňovat situaci na volném trhu. Opatření mají podnikům pomoci snížit náklady na výpůjčky a podpořit podnikání poznamenané oslabením domácí poptávky a rok trvající obchodní válkou se Spojenými státy.

Jádrová inflace v eurozóně rostla v červenci o 0,9 %, což je o něco méně ve srovnání s předchozím měsíce, kdy se zvýšila na 1,1 %.

Spory v italské vládě vyvrcholily v úterý, kdy italský premiér Giuseppe Conte v parlamentu ohlásil demisi a koaliční vláda tedy skončila. Zatím není jasné kdy a zda vůbec dojde na předčasné volby.

PBOC snížila novou jednoletou referenční sazbu z 4,31 % na 4,25 %. Viceguvernér centrální banky Liou Kuo-čchiang novinářům sdělil, že je prostor pro další snižování úrokových sazeb i povinných minimálních rezerv bank, ale tento prostor je omezený.

RBA ve svém zápisu z posledního zasedání konstatovala, že v případě potřeby uvolní měnovou politiku více. Podle banky lze očekávat, že období nízkých sazeb se prodlouží a rizika pro ekonomiku jsou nakloněná směrem dolů.

Ve středu irská vláda odmítla zahájit rozhovory s britským premiérem Johnsonem o přípravách na brexit bez dohody.

Německá kancléřka Angela Merkelová po setkáním s britským premiérem sdělila, že chce pokračovat v těsných vztazích s Británií i po brexitu a že usiluje, aby nedošlo k no-deal, ale je připravená na všechny možné scénáře.

Johnson řekl, že je pro Británii důležité mít dobré vztahy s Německem. Doufá, že se s EU nakonec dohodne, ale nemůže akceptovat současnou dohodu.

Francouzky prezident také komentoval dění kolem brexitu, když konstatoval, že podmínky Borise Johnsona nejsou proveditelné.

Hlavní středeční událostí však byl zápis z posledního zasedání FOMC, ze kterého vyplynulo, že se představitelé americké centrální banky (Fed) rozcházejí v názorech na červencové snížení úrokových sazeb. Někteří navrhovali výraznější pokles úroků (o půl procentního bodu), zatímco jiní chtěli sazby ponechat beze změny.

Bundesbanka ve čtvrtek informovala, že německá ekonomika zatím nepotřebuje fiskální stimuly.

Ze zápisu z posledního zasedání ECB šlo vydedukovat, že představitelé se obávají , že hospodářský růst je ještě slabší, než se původně předpokládalo. Nejlepší způsob, jak bojovat proti zpomalení, nabízí balíček opatření, kam patří další snížení úroků či nové nákupy dluhopisů. Podle členů bankovní rady ECB je nejlepší způsob, jak bojovat proti zpomalení ekonomiky, balíček opatření, do kterého lze zahrnout snížení úroků či nákupy dluhopisů.  V zápisu tedy stálo, že “byl vyjádřen názor, že různé možnosti by měly být vnímány jako balíček, tedy kombinace nástrojů se značnou doplňkovostí a synergiemi.”

Čína v pátek oznámila uvalení dalších cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu 75 miliard USD. Cla se dotknou více než 5.000 produktů a sazba se bude pohybovat od 5 % do 10 %. Tarify by měly vstoupit v platnost 1 září.

Maloobchodní tržby v Kanadě zaznamenaly v červnu stagnaci po poklesu o 0,2 % v květnu. Analytici se domnívali, že dojde k poklesu o 0,1 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart