Agentura Reuters v pondělí informovala, že ECB minulý týden nakoupila dluhopisy za rekordních 44 miliard eur. Celkově Evropská centrální banka plánuje nakoupit v letošním roce dluhopisy za 1,1 bilionu eur.

Člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub uvedl, že ČNB se nebrání dalšímu monetárnímu uvolnění a že do hry se mohou dostat záporné sazby, kvantitativní uvolnění nebo devizové intervence.

Podle saúdského ministra energetiky hodlá Saudi Aramco snížit od června produkci o další 1. mil. barelů denně a celková produkce v této krajině by měla se měla dostat k blízkosti 7,5 mil. barelů ropy denně.

Viceguvernér BoE Ben Broadbent v úterý prohlásil, že by britská centrální banka mohla přistoupit k záporným úrokovým sazbám.

Míra inflace ve Spojených státech v dubnu meziročně vzrostla o 0,3 % a jednalo se o nejnižší růst spotřebitelských cen od října 2015. Analytici naopak očekávali pokles o 0,4 %.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador ve středu oznámil, že od příštího týdne dojde k uvolnění některých opatření, jež se zavedly kvůli šíření koronaviru. V některých regionech by tedy měla být částečně obnovena výroba, také dojde k otevření škol a obchodů.

Čína od 19. května 2020 do 18. května 2021 osvobodí od cel 79 druhů zboží. Clu nebudou podléhat například rudy vzácných kovů.

Podle šéfa Fedu Jerome Powella by Spojené státy mohly čelit dlouhodobému ekonomickému útlumu, a proto vyzval americkou vládu k dalším rozpočtovým výdajům na podporu hospodářství. Powell také ujistil, že Fed i nadále bude pokračovat v stimulační politice.

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek vymezil vůči počínání Číny v raných fázích šíření koronaviru na jejím území a dodal, že si v tuto chvíli nepřeje jednat se svým čínských protějškem Si Ťin-pchingem. “Jsem Čínou velice zklamaný,” prohlásil Trump, který v poslední době obviňuje Peking z toho, že svou nedbalostí zavinil rozšíření viru po celém světě a tím nese zodpovědnost za hlubokou hospodářskou krizi, která zasáhla také USA. “Mám velmi dobré vztahy (se Si Ťin-pchingem), ale momentálně s ním nechci mluvit,” dodal Trump.

pátečních zveřejněných dat vyplynulo, že maloobchodní tržby v USA v dubnu zaznamenaly rekordní meziměsíční pokles o 16,4 %., když se očekávalo, že tržby poklesnou pouze o 12 %.

Ekonomika v eurozóně zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku meziroční pokles o 3,2 %. Hrubý domácí produkt v Německu ze stejné období meziročně kleslo o 1,9 %. Analytici predikovali mírnější pokles o 1,6 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart