Česká národní banka dne 22.12.2021 oznámila navýšení dvoutýdenní repo sazby na 3,75 %. Došlo tak k růstu o 1 procentní bod. Současně s tím se zvyšuje i diskontní sazba na 2,75 % a lombardní sazba na 4,75 %. Pro toto rozhodnutí zvedlo ruku 5 členů bankovní rady, přičemž 2 členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.

Přijaté rozhodnutí vychází z podzimní makroekonomické prognózy a jde o reakci na mimořádné inflační tlaky z domácí ekonomiky i ze zahraničí. Domácí inflace v průběhu 4. čtvrtletí zrychlovala a v listopadu 2021 dosáhla 6 %. V nadcházejících zimních měsících se očekává další růst inflace, která by se měla držet vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma 2 %. Návrat k tomuto pásmu by dle ČNB mohl nastat na přelomu roku 2022 a 2023.

Inflace je velké téma také v USA. Až čtvrtina Američanů se obává zhoršení jejich finanční situace v roce 2022. Dle průzkumu společnosti Bankrate se 26 % respondentů domnívá, že se jejich finanční situace v roce 2022 zhorší. Až 42 % odhaduje, že zůstane přibližně stejná. Jako hlavní příčinu mnoho z dotazovaných uvádí právě inflaci.

Podle údajů Ministerstva práce Spojených států spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 6,8 % oproti stavu před 12 měsíci, což je nejrychlejší tempo od roku 1982. Od loňského listopadu ceny benzínu vzrostly až o 58 % a ceny potravin za rok vzrostly přibližně o 6 %. Zdražily také automobily a zvýšily se náklady na bydlení.

Svět také nadále svírají obavy z omikronu a zavádějí se nová opatření. Dle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí nyní v USA omikron tvoří až 73 % případů nákazy. V souvislosti s dopady omikronu tento týden americké ministerstvo školství oznámilo prodloužení pauzy na splácení studentských půjček o 90 dní.

Německý kancléř Olaf Scholz v úterý oznámil, že před silvestrem budou zavedena nová společenská opatření. Očkovaní lidé se budou moci sházet maximálně v počtu 10 osob.

Velká Británie v úterý přislíbila 1 miliardu liber (1,3 miliardy dolarů) podnikům, které postihla nová varianta Covid-19. Mnoho firem se s pokračující pandemií nadále potýká s problémy. Hrubý domácí produkt Velké Británie vzrostl ve třetím čtvrtletí o 1,1 %, což je o něco méně než 1,3 %, které očekávali ekonomové v průzkumu agentury Reuters.

Dle Moody’s by ekonomický dopad omikronu by mohl být horší než dopad předchozích vln a do složité situace by se mohly dostat zejména rozvíjející se asijské trhy. Poptávka se zde ještě nevrátila na úroveň před pandemií. Navíc panují obavy ze zpřísňování globální měnové politiky a zpomalování čínské ekonomiky v důsledku současných potíží v sektoru nemovitostí.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart