Výnosy 5letých a 30letých amerických státních dluhopisů se v pátek ráno opět překlopily do inverze. To vyvolalo obavy, že by mohla nastat recese. Inverzní výnosová křivka totiž bývá označována za jeden z nejspolehlivějších předstihových indikátorů blížící se recese. Výnos 5letého státního dluhopisu vzrostl o 11 bazických bodů na 2,5318 %. Výnos 30letého státního dluhopisu zpevnil o 6 bazických bodů na 2,5144 %.

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bps na 5,0 %, což představuje nejvyšší úroveň od roku 2001. ČNB si současně ponechala otevřené dveře pro další výraznější růst sazeb v nejbližších měsících. Invaze Ruska na Ukrajinu je pro ČNB novým výrazným stagflačním šokem a zdrojem nejistoty. Prozatím ČNB odhaduje, že konflikt na Ukrajině minimálně krátkodobě povede k výrazně vyšší inflaci a ke slabšímu růstu ekonomiky. Ten se podle guvernéra Rusnoka může snížit až o polovinu.

Situace na trhu s energiemi je stále napjatá. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle kterého od pátku odběratelé z tzv. “nikoliv přátelských zemí” musí za ruský plyn platit v rublech. Zahraniční kupci mají dle dekretu směnovat zahraniční měny na rubly pomocí speciálních účtů v ruské bance. Putin rovněž prohlásil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou dodávky plynu pozastaveny. Podle agentury DPA nicméně odborníci nepředpokládají, že by Putinův dekret měl na odběratele ruského plynu vážnější dopady.

Americká společnost Intel oznámila investici ve výši 33 mld. EUR do posílení výroby čipů v Evropě. Rozsáhlá továrna tak například vznikne ve městě Magdeburk ve východním Německu. Investice vyjde Intel na přibližně 17 miliard EUR. Intel také koupil za 17 miliard EUR firmu Altera, která je průkopníkem v oblasti programovatelných logistických řešení. Společnost AMD také nelení a dokončuje akvizici firmy Xilinx za 49 miliard USD.

Americký dolar nejprve tento týden klesl, aby své ztráty posléze korigoval. Americká měna, která bývá považována za bezpečný přístav, dosáhla téměř dvoutýdenního minima. Naproti tomu euro posílilo. Jde o reakci na mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Dolarový index zaznamenal ve středu pokles o 0,56 % na 97,85. Daný index měří aktuální hodnotu dolaru vůči koši šesti předních světových měn. Euro vůči dolaru posílilo o 0,60 % na 1,1152 a dosáhlo nejvyšší hodnoty od začátku března.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart