ČNB snížila úrokové sazby o 0,5 %. Ceny kakaa vyskočily na historické maxima

Autor: Daniel Moravec

V tomto článku:

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání rozhodla o snížení všech 3 úrokových sazeb o 0,5procentního bodu. Dvoutýdenní repo sazba je na úrovni 6,25 %, diskontní sazba na úrovni 5,25 % a lombardní sazba na 7,25 %. Kromě jednoho člena bankovní rady, který hlasoval pro snížení o 0,75 %, se zástupci bankovní rady na výši snížení sazeb shodli. Bankovní rada předpokládá, že inflace v lednu klesla na hodnotu okolo 3 %, tedy k horní hranici tolerančního pásma inflačního cíle. Nadále ale spatřuje proinflační rizika na výhledu pro příští roky. Od podzimu 2022 do prosince loňského roku tak došlo k výraznému poklesu inflace. Celková inflace klesla z 18 % na 6,9 %, jádrová inflace ve stejném období klesla ze 14,7 % na 3,6 %.

Koruna na rozhodnutí ČNB začít snižovat úrokové sazby reagovala prudkým poklesem vůči dalším měnám a kurz koruny překonal hranici 25 korun za euro.

Ceny kakaa tento týden vyskočily na historická maxima. Špatné počasí v čele s prudkými větrnými poryvy srazily výnosy plodin v západní Africe, která je domovem tří čtvrtin světové produkce. Ceny futures kontraktů kakaa vzrostly od začátku roku o více než 1 000 USD, téměř o 40 % a dosáhly historického maxima 5 874 USD za metrickou tunu ve čtvrtek. Jev El Nino způsobuje sušší teploty v západní Africe a poškozuje výnosy plodin v Ghaně a Pobřeží slonoviny, dvou největších producentů fazolí. Nejnovější údaje ukázaly, že Pobřeží slonoviny dodalo od 1. října do 4. února do přístavů 1,04 milionu metrických tun kakaa, což je o 39 % méně než ve stejném období loňského roku.

Spotřebitelské ceny v Číně minulý měsíc klesly hlouběji do deflačního území, přičemž utrpěly největší pokles od globální recese v roce 2009. Připomněly tak obrovské výzvy, kterým ekonomika čelí. Index spotřebitelských cen (CPI) ve čtvrtek podle Národního statistického úřadu (NBS) v lednu oproti loňskému roku klesl o 0,8 %. Byl to nejstrmější pokles od září 2009 a představuje čtvrtý měsíc poklesu v řadě. Analytici však tvrdí, že prudký pokles byl z velké části způsoben sezónními faktory a již mohl dosáhnout dna.

Peking se snaží oživit důvěru spotřebitelů a investorů, protože bojuje s požáry hned na několika frontách, včetně propadu nemovitostí, zhroucení akciového trhu a slabšího exportu. Ve středu odvolala svého hlavního regulátora akciového trhu, když vzrůstal hněv kvůli bilionům vymazaných akcií v posledních letech. Ve srovnání s prosincem CPI v lednu skutečně vzrostl o 0,3 %, což je nárůst již druhý měsíc v řadě. Ceny budou pravděpodobně taženy také silnou poptávkou po dovolené tento měsíc, protože země slaví od soboty lunární Nový rok, nejdůležitější a nejslavnostnější svátek.

Odvětví lihovin si v USA drželo v roce 2023 druhý rok po sobě náskok na trhu nad pivem a vínem. I když podle nových údajů zveřejněných ve středu vykázalo pouze malý růst. Tržby z amerických lihovin loni vzrostly jen o 0,2 % na 37,7 miliardy dolarů, podle výroční ekonomické zprávy Distilled Spirits Council of the U.S. Přestože odvětví získalo malý nárůst příjmů, předstihlo prodej piva o 0,4 % a vína o 26,1 %.

Ačkoli vysoká inflace a úrokové sazby utlumily výdaje spotřebitelů v posledních letech, odvětví alkoholických nápojů si udrželo sílu.

„Odvětví lihovin prokázalo v roce 2023 odolnost, prošlo neklidnou dobou pandemie a udrželo si náskok v podílu na celkovém trhu s alkoholickými nápoji. Fenomenální růst prodeje, který jsme viděli během pandemie, byl bezprecedentní a nepředvídatelný, ale také neudržitelný, a nyní se trh s lihovinami znovu kalibruje.“

Chris Swonger, ředitel společnosti DISCUS

Vodka zůstala nejprodávanější lihovinou i v roce 2023, zatímco druhá nejprodávanější kategorie, tequila a mezcal, získala ještě větší náskok před americkou whisky.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

ČNB: Prohlášení bankovní rady na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání (9. 2. 2024); cnb.cz/cs/menova-politika/br-zapisy-z-jednani/Rozhodnuti-bankovni-rady-CNB-1707399000000/?tab=statement

CNBC: Cocoa prices surge to all-time highs as bad weather hurts West Africa crop yield (9. 2. 2024); cnbc.com/2024/02/08/cocoa-prices-surge-to-all-time-highs-as-bad-weather-hurts-west-africa-crop-yield.html

CNN Business: China sinks deeper into deflation as prices fall at fastest rate in 15 years (9. 2. 2024); edition.cnn.com/2024/02/08/economy/china-cpi-fall-deflation-intl-hnk/index.html

CNBC: Spirits sales beat out beer and wine for second straight year, despite little growth (9. 2. 2024); cnbc.com/2024/02/07/spirits-sales-top-beer-and-wine-in-2023.html