ČNB snížila úrokovou sazbu. Japonský jen oslabil na 38letá minima

Autor: Daniel Moravec

V tomto článku:

Bankovní rada ČNB rozhodla na svém čtvrtečním zasedání o dalším snížení úrokových sazeb. Nejsledovanější dvoutýdenní repo sazba byla snížena o 0,5procentního bodu na 4,75 %. Současně rada rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 3,75 % a lombardní sazby na 5,75 %. 2 členové rady hlasovali pro snížení o 0,25procentního bodu, zbylých 5 se shodlo na snížení o 0,5procentního bodu.

V únoru a březnu tohoto roku klíčové ukazatele inflace ukazovali na vytyčenou úroveň 2 procent. V posledních měsících se inflace pohybovala o něco výše, ale stále v tolerančním pásmu na úrovni 2,6 procent. Ve svém prohlášení bankovní rada uvedla, že „považuje za nezbytné vytrvat v přísné měnové politice a další snižování sazeb pečlivě zvažovat, případně k němu přistupovat velmi opatrně. Proces snižování sazeb může být kdykoliv přerušen či zastaven na stále restriktivních úrovních, nebude-li se inflace, a to zejména její jádrová složka, vyvíjet v souladu s predikcí.“.

Podle průzkumu poradenské společnosti AlixPartners se očekává, že čínští výrobci automobilů budou pokračovat v rychlé expanzi mimo svou domovskou zemi, aby do roku 2030 dosáhli 33% podílu na celosvětovém automobilovém trhu.

Velká část růstu, z předpokládaného 21% podílu na trhu v letošním roce, bude pocházet z prodejů mimo Čínu. Očekává se, že prodeje mimo Čínu vzrostou ze 3 milionů v tomto roce na 9 milionů do roku 2030, což představuje nárůst ze 3 % na 13 % podílu na trhu do konce tohoto desetiletí.

Rychlá expanze čínských automobilek je pro zavedené automobilky a politiky po celém světě stále větším problémem.

Ve většině regionů světa kromě Evropy a severní Ameriky AlixPartners očekává, že podíl čínských výrobců automobilů poroste exponenciálně. Na domácím trhu poddíl prodejů domácích značek nadále stabilně roste.

Ceny kakaa v tomto týdny výrazně poklesly a dostaly se na 4týdenní minimum. Příznivé počasí se přesunulo do západní Afriky a předpověď počasí je příznivá pro plodiny i do budoucích týdnů.

Negativním faktorem pro ceny kakaa jsou také obavy z poptávky. Výrobce čokolády Nestle SA předpověděl, že spotřebitelé omezí nákupy čokolády, protože nedávné historické zvýšení cen kakaa bylo postupně přeneseno i k výrobcům čokolády a nutí je zvyšovat ceny.

Dalším medvědím faktorem pro ceny kakaa byla projekce ghanského regulátora kakaa, že produkce kakaa v Ghaně v roce 2024/25 se vrátí na 700 000 MT ze 425 000 MT v roce 2023/24, protože lepší povětrnostní podmínky zvýší výnosy kakaa. Sklizeň kakaa v Ghaně 2024/25 začíná v říjnu.

Býčím faktorem pro kakao jsou zmenšující se zásoby, protože zásoby kakaa v amerických přístavech sledované burzou ICE ve středu klesly na 3-1/3roční minimum 3 261 084 pytlů.

Japonský jen v pátek oslabil na čerstvá 38letá minima a poprvé od roku 1986 překonal vůči dolaru hranici 161. Jen neustále klesá i poté, co Bank of Japan v březnu ukončila politiku záporných úrokových sazeb a zrušila politiku kontroly výnosové křivky.

Po tomto kroku měna překonala hranici 150 vůči dolaru a koncem dubna dosáhla 160 za dolar, než zasáhlo ministerstvo financí.

„Abych byl velmi upřímný, ve skutečnosti si nemyslím, že japonské úřady mohou s touto situací udělat mnoho a trh to ukázal. Protože přes všechny verbální zásahy nebo skutečné zásahy, které japonské ministerstvo financí v minulosti provedlo, se jim nepodařilo zastavit propad jenu.”

Dong Chen, analytik banky Picket

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

ČNB: Prohlášení bankovní rady na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání (28. 6. 2024); cnb.cz/cs/menova-politika/br-zapisy-z-jednani/Rozhodnuti-bankovni-rady-CNB-1719491400000

CNBC: Chinese automakers expected to achieve 33% global market share by 2030 (28. 6. 2024); cnbc.com/2024/06/27/chinese-automakers-expected-to-achieve-33percent-global-market-share-by-2030.html

CNBC: Japanese yen weakens to fresh 38-year lows; top currency diplomat replaced (28. 6. 2024); cnbc.com/2024/06/28/yen-hits-161-against-us-dollar.html

Nasdaq: Cocoa Prices Settle Sharply Lower on Beneficial Rain in West Africa (28. 6. 2024); nasdaq.com/articles/cocoa-prices-settle-sharply-lower-beneficial-rain-west-africa

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 24 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.