Inflace v eurozóně se v září podle předběžných dat i nadále zvyšovala, když se vyšplhala na úroveň 3,4 %. Jedná se o nevyšší hodnotu za posledních deset let. Na růstu se nejvíce podílela energie, následovaná potravinami, alkoholem a tabákem.
 

Britská ekonomika ve druhém kvartále zpevnila o 5,5 % a ukazuje se, že se úspěšně zotavuje z krize způsobené koronakrizí. Podle guvernéra britské centrální banky Andrewa Baileyho by se tamní ekonomika měla vrátit na úrovně před krizí na začátku následujícího roku.

Již čtvrtý měsíc po sobě klesá míra nezaměstnanosti v Evropské unii. V srpnu tedy nezaměstnanost klesla na 6,8 % z 6,9 % v srpnu. Nejnižší nezaměstnanost opět zaznamenala Česká republika (2,9 %). Naopak na druhém konci žebříčku se nachází Španělsko s mírou nezaměstnaností ve výši 14 %.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v září zaznamenala pokles ze srpnových 115,2 bodu na 109,3. Jednalo se třetí pokles po sobě. Podle organizace Conference Board stojí za poklesem zvyšující se počet nakažených covid-19, což zvyšuje nejistotu spotřebitelů ohledně krátkodobého vývoje ekonomiky.

Česká národní banka na zářiovém zasedání rázně zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o třičtvrtě procentního bodu na 1,5 %, čímž reagovala na ekonomická rizika spojená se zvyšující se inflací v poslední době. Naposledy se centrální banka takto razantně rozhodla zvýšit sazbu v roce 1997. Premiér Andrej Babiš i ministryně financí Alena Schillerová hodnotili rozhodnutí bankovní rady negativně. Podle obou politiků výrazný hike nevyřeší situaci se zvyšující inflací a uškodí ekonomice.

Guvernér Jiří Rusnok uvedl na tiskové konferenci, že rada vyhodnotila rizika jako výrazně proinflační. “Přijaté rozhodnutí rady se opírá o letní makroekonomickou prognózu a informace získané od jejího zpracování,” dodal bankéř.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX – partner Interactive Brokers v ČR

Máte Máte zájem o investiční účet u Interactive Brokers? Pak spojte výhody obchodování u IB s výhodami investičního účtu prostřednictvím LYNX. Porovnejte naše služby a využijte podpory v českém jazyce. Zjistěte více na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart