Česká národní banka se opět rozhodla zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrtprocentního bodu na 0,75 %. K zvýšení sazby banka přikročila v tomto roce již podruhé především kvůli rostoucí inflaci, která souvisí s oživením ekonomiky. Banka také oznámila, že hodlá pokračovat ve zvyšování repo sazby v letošním i v průběhu příštího roku. Pro hike zvedli ruku čtyři členové bankovní rady. Jeden člen dokonce hlasovat pro zvýšení sazby o půl procentního bodu. Další dva bankéři byli pro zachování repo sazby na současné úrovni.

V nově zveřejněné prognóze banka predikuje, že se letos inflace vyšplhá na 3 % a v příštím roce by růst spotřebitelských cen měl poklesnout na 2,8 %. Ekonomika by měla letos dosahovat 3,5% růstu a v následujícím roce ČNB počítá s posílením hospodářství o 4,1 %.

Naopak Bank of England se dle očekávání rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu stabilní na 0,1 %. Zároveň však varovala před zvyšující se inflací, u které by se však mělo jednat o dočasný efekt.

“Zaměstnanci banky nyní očekávají, že inflace v blízké budoucnosti dále podstatně vzroste a dočasně dosáhne ve čtvrtém čtvrtletí 2021 a v prvním čtvrtletí 2022 čtyř procent, což je o 1,5 procentního bodu více než v květnovém výhledu,” konstatovala BoE ve své zprávě o měnové politice.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci zaznamenala pokles na 5,4 % z červnových 5,9 %. Podle NFP reportu bylo v minulém měsíci vytvořeno mimo zemědělství 943 tis. pracovních míst, což překonalo odhad analytiků, kteří se domnívali, že bude vytvořeno přibližně 870 tis. pracovních míst.

Maloobchodní tržby v Německu v červnu meziměsíčně vzrostly o 4,2 %, což bylo vysoko nad odhadem trhu, jelikož analytici predikovali růst tržeb o rovné 2 %. V meziročním srovnání se pak maloobchodní tržby zvýšily o 6,2 %, když se naopak očekávalo, že klesnou o 2,2 %.

Průmyslová výroba v Německu v červnu zaznamenala překvapivý pokles o 1,3 % po květnovém poklesu o 0,8 %. Zpomalení výroby byl zaznamenán především kvůli nedostatku polotovarů a naznačuje, že oživení německé ekonomiky zvolňuje.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart