Ve středu došlo k dalšímu navýšení základní úrokové sazby o 1,25 procentního bodu. Tím se dostala na úroveň 7 %, což je nejvyšší úroveň od roku 1999. Během středečního hlasování hlasovalo pro tento návrh 5 ze 7 centrálních bankéřů. Jedná se o sedmé zvýšení základní sazby v řadě o více než 0,25 procentního bodu.

„Cílem intervencí je nepřipustit nežádoucí oslabování kurzu, a to se daří. Když se podíváte na kurzy podobně situovaných měn, tedy polského zlotého nebo maďarského forintu, tak ty více či méně oslabují. Jde nám o to nemít zde další zdroj inflace, tedy ten který prochází dovozem.“

Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Japonský jen se v úterý propadl vůči americkému dolaru na nejnižší hodnotu od října 1998. Značně uvolněná měnová politika japonské centrální banky byla v ostrém kontrastu s agresivním Fedem, který je rozhodnut potlačit prudce rostoucí inflaci. Yen klesl na nové 24leté minimum 136,455 za dolar, čímž se rozšířily ztráty, které již letos dosáhly více než 18 % své hodnoty oproti dolaru.

„Zdůvodnění je stejné jako v předchozích týdnech. Bank of Japan bude poslední z G10, která zvýší úrokové sazby. Fed zrychluje navyšování úroků a tím se vytváří širší rozdíl výnosů.“

Colin Asher, hlavní ekonom společnosti Mizuho

Jako reakci na snížení dodávek zemního plynu do Evropy, zvažuje několik zemí EU využití uhlí, aby si zajistily dodávky energie na příští zimu. Tento krok přichází po týdnech omezování dodávek plynu a omezení toků do Evropy, což přimělo vlády EU hledat alternativní dodávky a vytvářet zásoby. Ruský státní energetický gigant Gazprom zastavil dodávky do několika zemí EU kvůli odmítnutí platit za plyn v rublech. Uhlí je stále druhým největším zdrojem elektřiny v Německu a válka otevřela okno pro prodloužení jeho životnosti – alespoň dočasně. Německá vláda nicméně v pondělí uvedla, že je i nadále odhodlána do roku 2030 postupně přestat využívat uhlí.

CEO společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl, že metaverse bude v druhé půlce této dekády významnou částí businessu společnosti.

„Doufáme, že se v zásadě dostaneme k přibližně miliardě lidí aktivních v metaversu, z nichž každý bude nakupovat digitální zboží, digitální obsah a další věci, které nejlépe odpovídají jejich vlastní identitě. Ať už je to oblečení pro svého avatara nebo různé digitální zboží pro svůj virtuální domov nebo věci, které zdobí jejich virtuální konferenční místnost a nástroje, aby mohli být produktivnější ve virtuální a rozšířené realitě a napříč celým metaversem.”

Mark Zuckerberg, CEO Meta Platforms

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart