Česká národní banka se na svém měnověpolitickém zasedání rozhodla k prudkému zvýšení základní úrokové sazby z 1,50 % na 2,75 %. Jednalo se tedy o hike o úctyhodných 125 bazických bodů, což představuje nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Analytici přitom predikovali zvýšení sazby maximálně o třičtvrtě procentního bodu.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci informoval, že ČNB hodlá pokračovat k utahování měnové politiky i v blízké budoucnosti. Domníváme se ale, že se sazbami se budeme muset dostat na neutrální úroveň kolem tří procent, lépe nad nimi,” konstatoval Rusnok. Podle aktuální prognózy České národní banky by dvoutýdenní repo sazba by se mohla dostat v první kvartále následujícího roku na úroveň 3,25 %.  

Naopak britská centrální banka BoE překvapivě ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni 0,1 %. Obecně se přitom očekávalo, že kvůli vysoké inflaci se BoE odhodlá k hiku o čtvrt procentního bodu. Pro zvýšení sazby však hlasovali pouze dva členové ze devíti členného měnového výboru britské centrální banky.

V tomto týdnu také zasedal Fed, který oznámil, že začne s taperingem. Americká centrální banka tak sníží nákupy dluhopisů o 15 miliard dolarů měsíčně. Aktuálně Fed provádí kvantitativní uvolňování ve výši 120 miliard dolarů měsíčně. K ukončení nakupování aktiv by tak mělo v červnu 2022.

Co se týče inflace, tak je americká centrální banka i nadále přesvědčena, že se jedná o přechodný jev, který s největší pravděpodobností nebude vyžadovat kvapné zvyšování sazeb. Americké akciové indexy reagovaly na zasedání banky růstem, když dosáhly historických maxim.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart