CPI index (index spotřebitelských cen), nejsledovanější ukazatel inflačního vývoje, vzrostl v USA v únoru o 3,2 % v meziročním srovnání. V meziměsíčním srovnání pak o 0,4 %. V předchozím meziměsíčním srovnání se jednalo o nárůst o 0,3 %.

Jádrové CPI, který nezahrnuje volatilní položky potravin a energií a jsou pozorněji sledovány Federálním rezervním systémem, se po podobném růstu v lednu zvýšily o 0,4 %. Meziroční nárůst klesl z 3,9 % na 3,8 %, což je nejméně od května 2021. Od dosažení 40letého maxima 9,1 % v červnu 2022 se inflace podstatně zpomalila. Po rychlém pokroku na podzim se však růst cen stal volatilnějším.

Mnoho typů zboží, jako jsou ojetá auta, nábytek a spotřebiče, v posledním roce zlevnilo, protože se vyřešily problémy v dodavatelském řetězci související s pandemií. Ale náklady na služby, jako je nájem, pojištění aut a doprava, stále rostou, částečně kvůli prudce rostoucím mzdám zaměstnanců. Úterní vyhlášení CPI by mohla přimět představitele Fedu, aby se změnou úrokových sazeb čekali o něco déle, v závislosti na vývoji inflace v příštích několika měsících.

“Zatímco jsme si mysleli, že květnové snížení sazeb je na stole, je stále pravděpodobnější, že Fed počká alespoň do června.”

Kathy Bostjancic, hlavní ekonomka Nationwide

Zapomenuté rezervy zemního plynu v Evropě se opět stávají středem zájmu. Těžařská společnost MCF Energy z Texasu dokončila akvizici společnosti Genexco GmbH Germany a dále zahájila vrtání minulý měsíc v Rakousku. V plánuje poté v dubnu přesunout plošinu do Německa.

„Nejenže byla Evropa po desetiletí závislá na ruském plynu, ale tato závislost v podstatě drancovala schopnost kontinentu produkovat domácí produkci na pevnině. To znamená, že Evropa nyní musí dovážet drahý zkapalněný LNG z USA, Ruska, Kataru a Austrálie, aby vyrovnala tento nedostatek. Předchozí vrty teprve čekají na znovuotevření v místech, jako je Německo a Rakousko.”

James Hill, geolog a generální ředitel MCF Energy

Podle odhadů měsíční reálný hrubý domácí produkt ve Velké Británii vzrostl v lednu tohoto roku o 0,2 %, což je výrazné navýšení po poklesu o 0,1 % v prosinci 2023.

Odhaduje se, že reálný HDP během tří měsíců do ledna 2024 klesl o 0,1 % ve srovnání se třemi měsíci do října 2023. Produkce služeb vzrostla v lednu 2024 o 0,2 % a byla největším přispěvatelem k růstu HDP. Během tří měsíců do ledna 2024 produkce služeb ale nevykázala žádný růst.

Produkce klesla v lednu 2024 o 0,2 % a za tři měsíce do ledna 2024 klesla i produkce o 0,2 %. Stavební produkce vzrostla v lednu 2024 o 1,1 %, ale za tři měsíce do ledna 2024 stavební produkce klesla o 0,9 %.

Těžební sektor nadále ochabuje. Produkce je odhadována 19,3 % pod úrovní z ledna 2022. Pokles od ledna 2022 lze přičíst především snížené těžbě ropy a zemního plynu.

Saúdskoarabský státní ropný gigant Aramco ohlásil 25% pokles zisku na 121,3 miliardy dolarů v roce 2023, což je pokles ze 161,1 miliardy dolarů v roce 2022.

Výsledek stále představuje druhý nejvyšší čistý příjem společnosti Aramco v historii. Vyhlášení hospodaření přichází poté, co saúdská vláda převedla dalších 8 % akcií Aramco v hodnotě 164 miliard dolarů do saúdskoarabského veřejného investičního fondu. Aramco zvýšilo svou základní dividendu za čtvrté čtvrtletí o 4 % na 20,3 miliardy dolarů a zvýšilo dividendu navázanou na výkon o 9 % na 10,8 miliardy dolarů. Což má za následek výplatu 31 miliard dolarů pro saúdskou vládu a akcionáře Aramco.

„Očekáváme, že globální trh s ropou zůstane zdravý po zbytek tohoto roku a očekáváme, že bude poměrně robustní s růstem asi 1,5 milionu barelů.“

ředitel společnosti Nasser

Saúdská Arábie vedla minulý týden země OPEC+ k rozhodnutí prodloužit dobrovolné omezení těžby ropy do konce června.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

USA Today: Inflation data from CPI report shows sharper price gains: What it means for Fed rate cuts. (15. 3. 2024); eu.usatoday.com/story/money/2024/03/12/cpi-report-march-2024-inflation-data/72934243007/

OilPrice: Forgotten Gas Reserves Could Be A Gamechanger For European Energy (15. 3. 2024); oilprice.com/Energy/Energy-General/Forgotten-Gas-Reserves-Could-Be-A-Gamechanger-For-European-Energy.html

Office for National Statistics: GDP monthly estimate, UK: January 2024 (15. 3. 2024); ons.gov.uk/economy/grossdomesticproductgdp/bulletins/gdpmonthlyestimateuk/january2024

CNBC: Saudi oil giant Aramco posts 25% fall in full-year profit (15. 3. 2024); cnbc.com/2024/03/10/aramco-posts-25percent-fall-in-full-year-profit.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart