Bývalý americký prezident a potenciální kandidát do prezidentských voleb Donald Trump byl usvědčen z 34 trestných činů falšování obchodních záznamů souvisejících s tajnou platbou pornohvězdě Daniels, se kterou měl krátký poměr před volbami v roce 2016. Konečný rozsudek soudu je naplánován na 11. července.

Trumpovi, který zůstává na svobodě bez propuštění na kauci, hrozí maximální možný trest čtyři roky vězení za každý bod obžaloby, ačkoli soudce Merchan není povinen ho odsoudit k žádnému trestu odnětí svobody. Dá se předpokládat, že Trump se proti verdiktu určitě odvolá. Daniels ve svědectví prohlásila, že peníze jí měly zabránit v tom, aby prodala médiím svůj příběh o sexu s Trumpem v roce 2006, měsíce poté, co jeho manželka Melania Trumpová porodila jejich syna Barrona Trumpa. To je doslova voda na mlýn pro kampaň Joa Bidena.

„Hrozba, kterou Trump pro naši demokracii představuje, nebyla nikdy větší. V New Yorku jsme dnes viděli, že nikdo nestojí nad zákonem. Donald Trump se vždy mylně domníval, že nikdy nebude čelit následkům za porušení zákona pro svůj osobní prospěch.”

Michel Tayler, mluvčí kampaně Joa Bidena

Výrobní aktivita v Číně v květnu zpomalila více, než se očekávalo, na tříměsíční minimum. Což odráží výrazné strukturální protivětry, kterým čelí druhá největší světová ekonomika v důsledku nedávných opatření z Pekingu na podporu oživení trhu s nemovitostmi. Oficiální index nákupních manažerů výroby (PMI) podle údajů zveřejněných v pátek klesl pod očekávání na 49,5 z dubnových 50,4. Hodnota nad 50 obvykle znamená expanzi aktivity, zatímco hodnota níže naznačuje kontrakci.

Subindex nových výrobních exportních objednávek mezitím v květnu klesl na 47,2 z dubnových 50,6. Čínský nevýrobní PMI, měření sentimentu v sektoru služeb a stavebnictví, v květnu klesl na 51,1 z dubnových 51,2, ale zůstal v teritoriu expanze již pátý měsíc za sebou.

Největší světový těžař ropy Saudi Aramco nabídne 1,545 miliardy akcií v cenovém rozpětí mezi 26,70 a 29 saúdskoarabskými rijály za akcii, podle prohlášení společnosti. V polovině tohoto rozmezí by prodej činil téměř 11,5 miliardy dolarů. Saúdové se potýkají s tlakem na získávání finančních prostředků pro řadu rozsáhlých projektů zaměřených na diverzifikaci jejich ekonomiky založené na fosilních palivech.

Vyvstaly otázky ohledně dlouhodobé ziskovosti ropného a plynárenského giganta uprostřed širšího globálního přechodu k zelené energii a dekarbonizaci. Letos v lednu společnost Aramco zastavila předchozí plány na zvýšení kapacity produkce ropy z 12 milionů barelů denně na 13 milionů barelů. Krátkodobě apeluje Aramco na investory prostřednictvím dividendového výnosu, který k 30. květnu 6,6 % – ve srovnání se 4,2 % u Chevron a 3,3 % u ExxonMobil. Nabídka bude přednostní pro instituce a občany Saúdské Arábie a dalších států Perského zálivu.

V současné době Saúdská Arábie vlastní něco málo přes 98 % Aramca poté, co v prosinci 2019 prodala 1,7 % v primární veřejné nabídce (IPO). Z 98 % držených královstvím vlastní saúdská vláda 90 % Aramca, zatímco státní investiční fond vlastní zbývajících 8 %.

Letadlo čínské výroby C919 uskuteční svůj první komerční let mimo pevninskou Čínu jen něco málo přes rok poté, co letadlo vstoupilo do vnitrostátních služeb státního dopravce China Eastern.

Čínský výrobce letadel Comac se snaží rychle proniknout na trh s osobními letouny doposud ovládaný západními výrobci Airbus a Boeing. Trh je napjatý nedostatkem letadel a bezpečnostní krizí Boeingu. Pouze šest C919 s jednou uličkou na palubě je v provozu s China Eastern na třech pevninských trasách. Comac letos zvýšil prodejní a výrobní plány a prodává je do dalších zemí, včetně rostoucího leteckého trhu Saúdské Arábie.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Trump guilty on all 34 counts in hush money trial, historic first for a former U.S. president (31. 5. 2024); cnbc.com/2024/05/30/trump-trial-verdict-hush-money.html

SCMP: China’s factory activity shrinks in May amid uneven economic recovery (31. 5. 2024); scmp.com/economy/economic-indicators/article/3264791/chinas-factory-activity-shrinks-may-amid-uneven-economic-recovery

OilPrice: Saudi Aramco Announces Secondary Public Offering of 1.545 Billion Shares (31. 5. 2024); oilprice.com/Latest-Energy-News/World-News/Saudi-Aramco-Announces-Secondary-Public-Offering-of-1545-Billion-Shares.html

The Business Times: Comac’s C919 jet to make first commercial flight outside mainland China (31. 5. 2024); businesstimes.com.sg/companies-markets/transport-logistics/comacs-c919-jet-make-first-commercial-flight-outside-mainland-china

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2024? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart