Ruský prezident Vladimir Putin brzy ráno ve čtvrtek 24.2.2022 vyhlásil “speciální vojenskou operaci” a začala invaze na Ukrajinu. Pro svět a mezinárodní trhy to byl šok. Akciové trhy při otevření prudce klesly.

Akciové trhy padají a cena zlata a ropy roste

Index Stoxx 600 se v reakci na invazi propadl o více než 3 % na nejnižší hodnotu v tomto roce. Německý DAX ztratil 3,6 %. Akcie v asijsko-pacifickém regionu se propadly napříč všemi trhy. Moskevská burza ve čtvrtek brzy ráno také krátce pozastavila obchodování na všech svých trzích.

Spotová cena zlata vyskočila na nejvyšší úroveň za více než rok.  Roste cena ropy i plynu. Ropa vyskočila o více než 6 % a poprvé od roku 2014 stoupla cena ropy Brent nad 100 USD za barel. Ruský rubl se vůči dolaru propadl na historické minimum a ceny zemního plynu rovněž vyskočily o více než 6 %. Navíc až 20 % globálního exportu kukuřice pramení právě z Ruska a Ukrajiny. U pšenice jde až o 25 %. Vyšší ceny komodit se můžou promítnout do růstu inflace.

Invaze tak pro investory není dobrá informace. Na co si však dát nejvíce pozor? Jaký dopad mohou mít případné sankce? Jaký vývoj čeká ruské akcie a co se může stát s cenami plynu a dalších komodit?

Otazníků je mnoho a vývoj situace nejistý a dynamický. Zvláště v takovéto situaci je pro investory důležité dostatečně ochránit své portfolio.

Rusko očima investora: Vývoj trhů, rizika a příležitosti

Nabízíme vám webinář reagující na aktuální situaci. Získejte potřebné informace k efektivní ochraně svých investic a seznamte se s možnými dlouhodobými dopady invaze na ceny akcií a komodit. Poznejte také aktuální příležitosti na trhu, které tato mimořádná situace nabízí.

Na webináři se konkrétně dozvíte:

• Možné sankce, hlavní rizika a dopady na investory. A jak se proti nim ochránit.
• Přehled ruských akcií obchodovaných v USA a EU, jejich aktuální pohyby a možný další vývoj.
• Jak trhy na invaze reagovaly v minulosti a co lze očekávat.
• Předpokládaný vývoj kurzu rublu na základě sankcí a eskalace invaze.
• Kde nyní hledat příležitosti na akciových i komoditních trzích, a to v Rusku i mimo něj.

UPDATE: Záznam z webináře.

Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování čtyř světových akcií a vybraného ETF.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Použité zdroje:

SMITH, E. Global markets roiled as Russia invades Ukraine. CNBC.com [online]. Vydáno 24.2.2022 [cit. 24.2.2022]. Dostupné na: https://www.cnbc.com/2022/02/24/global-markets-roiled-as-russia-invades-ukraine.html

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart