Na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) pohrozil šéf svazu Siegfried Russwurm, že se obává, že kvůli vysokým cenám energií by německý průmysl mohl ztratit konkurenceschopnost, což by vedlo k jeho zániku.

Spolkový ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck ovšem ujistil zástupce průmyslu, že nízké ceny elektřiny jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.

„Elektřinu potřebují všichni. A v mém největším zájmu je, aby ceny elektřiny šly dolů. O tom mě nemusíte přesvědčovat.“

Robert Habeck

Z Německa jsme se také dočkali zveřejnění indexu exportních očekávání z dílny ekonomického institutu Ifo, který v září zaznamenal pokles ze srpnových -6,5 bodu na -11,3 bodu. Institut Ifo poznamenal, že pokles vývozu postihuje téměř všechna odvětví a je především zapříčiněný zvyšováním úrokových sazeb ze strany ECB, což zvýšilo náklady na financování a mnoho projektů přestalo být profitabilními.

Bankovní rada ČNB se na svém zářiovém zasedání rozhodla ponechat dvoutýdenní repo sazbu na 7 %. Trh tento scénář široce očekával a česká koruna tak na rozhodnutí bankovní rady výrazněji nereagovala. Ke změnám nedošlo ani u diskontní (6 %) a lombardní (8 %) sazba.

Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci oznámil, že ČNB očekává, že úrokové sazby budou v nadcházejících čtvrtletích na vyšší úrovni, než je uvedeno v prognóze banky.

Důvěra v českou ekonomiku klesla tento měsíc na nejnižší hodnotu od března 2021, kdy se Česká republika potýkala s koronavirovou pandemií a s tím spojenými restrikcemi. Indikátor ekonomického sentimentu tak v meziměsíčním porovnání poklesl o 4,2 bodu na hodnotu 89,2 bodu. Analytici pokles důvěry připisují hlavně propadu průmyslu, který je stále náchylný na přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích a vysoké ceny energií.

Šéfka ECB Christine Lagardeová před Hospodářským a měnovým výborem Evropského parlamentu potvrdila, že úrokové sazby v eurozóně zůstanou na vyšších úrovních tak dlouho, jak to bude potřebné.

„Jsme i nadále odhodláni zajistit, aby se inflace vrátila k našemu střednědobému cíli ve výši dvou procent.“

Christine Lagardeová

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: German export sentiment worsens noticeably in September – Ifo (29. 9. 2023); nasdaq.com/articles/german-export-sentiment-worsens-noticeably-in-september-ifo

Euronews: ECB interest rates to remain high for as long as needed – Lagarde (29. 9. 2023); euronews.com/my-europe/2023/09/25/ecb-interest-rates-to-remain-high-for-as-long-as-needed-lagarde

České noviny: Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti (29. 9. 2023); ceskenoviny.cz/zpravy/2418590

České noviny: ČNB sazby opět nezměnila, podle Michla budou vyšší, než radí prognóza (29. 9. 2023); ceskenoviny.cz/zpravy/2418746

ČT24: Důvěra v ekonomiku v září klesla, po spotřebitelích ji ztrácejí i podnikatelé. Nejméně věří průmyslu (29. 9. 2023); ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3616990-duvera-v-ekonomiku-v-zari-klesla-po-spotrebitelich-ji-ztraceji-i-podnikatele

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart