pondělí v Británii vstoupil v platnost nový zákon, který stanovuje vládě, aby dohodu ohledně brexitu prosadila v parlamentu do 19. října, anebo aby získala od zákonodárců svolení pro „no-deal“. Pokud se kabinetu nepodaří splnit ani jednu z těchto podmínek, tak musí požádat o odklad brexitu do 31. ledna 2020.

Člen bankovní rady Vojtěch Benda konstatoval, že ČNB stále předpokládá, že koruna bude vůči euru zpevňovat, ačkoli mnohem méně, než předpovídala v minulosti.

Italští poslanci vyslovili důvěru nové vládě. Premiér Giuseppe Conte slíbil, že vláda bude více spolupracovat s Evropskou unií ohledně imigrace a státního rozpočtu.

Hrubý domácí produkt v Japonsku rostl ve druhém čtvrtletí o 0,3 %, což je mírné zpomalení v porovnání s předchozím čtvrtletí, kdy dosáhl růstu 0,4 %. Analytici však toto mírné zpomalení očekávali.

Naopak ve Velké Británii HDP mezičtvrtletně stagnoval z předchozího poklesu 0,2 %. I tak tento údaj mírně překvapil, jelikož konsensus byl nastaven na pokles 0,1 %.

Obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro v úterý opět obvinil Čínu z měnové manipulace a dále uvedl, že cla jsou nejlepší obranou na agresivitu Číny a že Čína díky nim rychle ztrácí dodavatelský řetězec.

Meziroční inflace v České republice zůstala v srpnu na úrovní 2,9 %. Přitom se očekávalo zpomalení růstu spotřebitelských cen na 2,8 %.

Americký prezident Donald Trump ve středu na svém twitterovém účtu oznámil, že o dva týdny odloží navýšení cel na dovoz čínského zboží z Číny. Trump dále uvedl, že se jedná o gesto dobré vůle před dalším kolem obchodních jednání, které je naplánované v říjnu.

Britská vláda zveřejnila analýzu dopadu brexitu bez dohody na Británii, ve které se uvádí, že by mohlo dojít k zdražení elektřiny, problémům s dodávkami léků a některých potravin. Také by nastaly značné dopravní komplikace v dopravě přes Lamanšský průliv. Podle zprávy nejsou ani vyloučené nepokoje v Severním Irsku.

Index PPI ve Spojených státech vzrost v srpnu meziročně z 1,7 % na 1,8 %.

Čtvrtek patřil zasedání ECB, na kterém centrální snížila depositní sazbu o deset bazických bodů a také oznámila restartování QE od 1. listopadu ve výši 20 miliard eur. Konec QE nebyl pevně stanoven a ECB bude nakupovat dluhopisy dokud to bude zapotřebí. Banka dále uvedla, že sazby budou na současných nebo nižších úrovních do doby, než se inflace přiblíží k inflačnímu cíli.

Mario Draghi pak na tiskové konferenci konstatoval, že rozhodnutí o snížení sazeb a znovuzavedení QE byla přijata na základě slabé inflace. Také zopakoval, jak již v minulosti mnohokrát, že je zapotřebí volnější fiskální politika.

pátek oznámila PBOC, že hodlá zavést svou digitální měnu prostřednictvím dvouvrstvého systému, podle kterého by PBOC i komerční banky byly legitimními emitenty.

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v srpnu se meziročně zvýšily z 3,45 % na 4,1 %. Meziměsíčně pak maloobchodní tržby zaznamenaly růst o 0,4 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart