Evropská centrální banka varuje, že na nemovitostním trhu začíná docházet k přehřátí, čímž se zvyšuje pravděpodobnost cenové korekce u rezidenčních i komerčních realit. Růst cen nemovitostí totiž dosáhl více než 7 %, což je nejvyšší nárůst o roku 2005.

“Rizika cenových korekcí ve střednědobém horizontu se výrazně zvýšila v souvislosti s rostoucími odhady nadhodnocení cen nemovitostí,” konstatovala ECB ve své zprávě.

Podle předběžných údajů ruského statistického úřadu hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,3 %. Ruská ekonomika tak pokračuje v oživování po krizi způsobené koronavirovou krizí, a dokonce se již dostala na úroveň před vypuknutím pandemie. Tamní hospodářství se však i nadále potýká s vysokou inflací na úrovni 8,14 %, která se nachází vysoko nad inflačním cílem (4 %) centrální banky.

Agentura Kjódó oznámila, že japonská vláda hodlá vydat rekordních 55,7 bilionu jenů na podporu ekonomiky, která se stále potýká s problémy spojenými s pandemií. Podpora ekonomiky tedy nakonec bude větší, než se původně očekávalo. Vláda kvůli těmto výdajům hodlá svolat mimořádné zasedání v parlamentu, na kterém se bude snažit prosadit dodatečný rozpočet.

Míra nezaměstnanosti se v Británii i nadále snižuje, když v říjnu dosáhla 4,3 %. Analytici osloveni agenturou Reuters se přitom domnívali, že nezaměstnanost bude vyšší o jednu desetinu procentuálního bodu. Vývoj nezaměstnanosti bedlivě sleduje i Bank of England, která stále váha se zvýšením základní úrokové sazby.

Německé regulatorní orgány pozastavily schvalovací proces plynovodu Nord Stream 2 kvůli obchodní struktuře provozovatele, která není v souladu s německým právem. Cena plynu nepřekvapivě po této kurzotvorné zprávě “vyskočila“ nahoru, když termínovaný kontrakt na plyn s dodáním v prosinci se dostal na 88,20 eura za megawatthodinu, což představovalo nárůst ceny o více než 10 %. Analytici očekávají, že vyřešení situace potrvá ještě několik měsíců a plyn přes Nord Stream 2 začne proudit až v druhé polovině následujícího roku.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart