Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů. Jednalo se o první navýšení po 11 letech. Timto krokem ECB dostala depozitní sazbu na 0 %, přičemž od roku 2014 se pohybovala v záporných hodnotách. Evropský index Stoxx 600 reagoval pozitivně a uzavřel o 0,3 % v zelených číslech, přičemž akcie finančních služeb vzrostly o 2,1 %. Na tiskové konferenci po oznámení prezidentka ECB Christine Lagardeová uvedla, že s vysokou inflací je nadále třeba počítat.

„Nadměrná výška inflace je i nadále nežádoucí a očekává se, že nějakou dobu zůstane nad naším cílem. Nejnovější údaje naznačují zpomalení ekonomického růstu, což zatemňuje výhled na druhou polovinu roku 2022 a dále.“

                                                      Christine Lagardeová, prezidentka ECB

Ruský plyn opět začal proudit do Evropy přes plynovod Nord Stream 1. Ve čtvrtek odpoledne byly dodávky zemního plynu do Německa na úrovni 40 % kapacity plynovodu. Obavy z úplné odstávky dodávek plynu se tak nenaplnily. Od 11. července byl plynovod mimo provoz a panovaly obavy, že díky zhoršující se situaci mezi západem a Ruskem by dodávky nemusely být obnoveny. Vladimir Putin v tomto týdnu prohlásil, že společnost Gazprom je i nadále připravena plnit své závazky dodávek zemního plynu.

Cena zlata se v týdnu dostala pod hodnotu 1700 USD za trojskou unci. Sestupná trajektorie táhne XAUUSD na nejnižší úroveň od srpna 2021. Cenu zlata zatížily jestřábí postoje centrální banky. Vyhlídky na další zvýšení úrokových sazeb ze strany hlavních centrálních bank se stávají klíčovým faktorem, který přispívá k odlivu od nevýnosného zlata.

Společnost Tesla ve středu oznámila čtvrtletní pokles tržeb a zisků. Její konečné výsledky se snížily v důsledku omezení dodavatelského řetězce, inflace a prodloužené odstávky v Číně. Cena akcií společnosti vzrostla po vyhlášení výsledků až o 4 %. Tesla vygenerovala ve druhém čtvrtletí tržby 16,9 miliardy USD, což je pokles z 18,8 miliardy USD v prvním čtvrtletí. CEO společnosti Elon Musk také odhalil, že v tomto čtvrtletí Tesla prodala 75 % svých bitcoinů. Byly prodány mince za 963 milionů USD.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
  Editorial credit: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart