Fed ve středu přistoupil ke svému druhému po sobě jdoucímu zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu. Snaží se tak utlumit nekontrolovatelnou inflaci a předejít recesi. Základní úroková sazba ve Spojených státech se tak dostala do rozpětí 2,25 až 2,5 %. Powell o dalších krocích banky nechtěl být na tiskové konferenci příliš konkrétní. Zdůraznil, že vše bude záviset na příchozích fundamentech. 

Německý akademik Markus Kerber, který stojí za největším soudním neúspěchem Evropské centrální banky, zvažuje právní kroky proti novým opatřením ECB pro dluhopisový trh. Považuje je za “nehoráznou” pomoc Itálii a dalším zadluženým státům. Bere si tak na mušku nástroj na ochranu transmise (Transmission Protection Instrument – TPI), který umožní ECB nakupovat dluhopisy zemí, které se dostanou pod tlak.

Profesor veřejných financí na berlínské Technické univerzitě uvedl, že tyto potenciálně neomezené nákupy dluhu jsou zaměřeny především na pomoc Itálii, která je největším dlužníkem v eurozóně. A porušují prý pravidla Evropské unie, která ECB zakazují financování států.  

Česká ekonomika v druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenala meziroční růst o 3,6 %. Proti předchozímu kvartálu byl růst ekonomiky nepatrný (0,2 %). Podle analytiků však růstu HDP pomohla nízká srovnávací základna loňského roku. V následujících čtvrtletích predikují pokles ekonomické aktivity.

„Navzdory dnešnímu mírně příznivějšímu číslu tak nejistota pro další vývoj zůstává extrémně vysoká.“

Jakub Seidler, analytik České bankovní asociace

Z výsledků průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) vyplynulo, že 16 % podniků hodlá omezit svoji produkci, nebo částečně přerušit obchodní aktivity kvůli prudkému růstu cen energií. Německá vláda kvůli nízkým dodávkám plynu z Ruska přikročila v minulém týdnu k vyhlášení stavu výstrahy. Ten představuje druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí překvapivě klesla o 0,9 %. Největší ekonomika světa dosáhla poklesu již druhé čtvrtletí za sebou. Tím se technicky dostala do recese. Analytici přitom očekávali mírný růst na úrovni 0,5 %. Americký prezident Joe Biden v reakci na zveřejněná data poznamenal, že ekonomika se nachází na správné cestě. Především vyzdvihl nízkou míru nezaměstnanosti a pokračující růst spotřebitelských výdajů.

„Nejsme v recesi, ale je zřejmé, že růst ekonomiky zpomaluje. Ekonomika se blíží stagnaci. Pohybuje se vpřed, ale jen stěží.“

Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart