Čínská průmyslová produkce zaznamenala v listopadu meziroční růst o 3,8 %, což představovalo o dvě desetiny procentního bodu vyšší růst, než analytici osloveni agenturou Reuters původně očekávali.

Maloobchodní tržby však zaostaly za očekáváním trhu (4,6 %), když “povyskočily“ pouze o 3,9 %. Tržby přitom v říjnu meziročně rostly o 4,9 %. Ekonomové připisují jejich pomalejší růst především problémům v automobilovém průmyslu.

Ve Spojených státech maloobchodní tržby rostou již čtvrtý měsíc za sebou, jelikož se spotřebitelé i přes rostoucí ceny nezdráhají nadále utrácet. Listopadový meziroční růst tržeb o 0,3 % však byl o mnoho mírnější než v říjnu, kdy maloobchodní tržby posílily o 1,8 % (revidováno z 1,7 %). Spotřebitelské útraty byly motivovány nedostatkem různých produktů, což vedlo dřívějším svátečním nákupům.

Americká centrální banka na svém posledním zasedání v letošním roce se dle očekávání rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu beze změny na úrovni nula až čtvrt procenta. Fed také oznámil, že kvůli vysoké inflaci, snižující se míry nezaměstnanosti a oživení ekonomiky po pandemii hodlá přistoupit k rychlejšímu zpřísňování monetární politiky. Dojde tedy k taperingu ve výši 30 mld. USD měsíčně ze současných 15 mld. USD. Kvantitativní uvolňování by mělo být úplně ukončené v březnu. V příštím roce by také mělo dojít k trojímu zvýšení sazeb.

“Ekonomika už nepotřebuje zvýšenou podporu měnové politiky. Podle mého názoru rychle postupujeme k maximální zaměstnanosti,” konstatoval guvernér Fedu Jerome Powell.

Britská centrální banka se rozhodla také bojovat s inflačními tlaky, když zvýšila svoji základní úrokovou sazbu o patnáct bazických bodů na 0,25 %, což překvapilo analytiky, kteří obecně predikovali, že k úpravě sazby nedojde. Pro hike hlasovalo osm z devíti členů měnového výboru banky. Všichni členové pak souhlasili se zachování programu nákupu dluhopisů ve výši 875 mld. liber.

Podle závěrečné zprávy Eurostatu meziroční míra inflace v Evropské unii dosáhla v listopadu 5,2 %, což představuje nejvyšší hodnotu za poslední dvě dekády. V eurozóně se pak inflace vyšplhala z 4,1 % na 4,9 %. ECB je však stále přesvědčena, že se index CPI nyní nachází na maximech a v blízké budoucnosti by měl začít opět klesat. Banka tedy zatím ani neuvažuje, že by mohla začít zvedat úrokové sazby.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart