Americká ekonomika loni vzrostla o 5,7 %. Jde o největší roční nárůst od roku 1984. Ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že hrubý domácí produkt v posledních třech měsících roku 2021 po očištění o inflaci vzrostl v USA o 1,7 %. Bývalá ekonomka Fedu Julia Coronado poukazuje na to, že rok 2021 byl ve znamení silné vládní podpory, se kterou v roce 2022 ale již zřejmě nelze počítat.

Federální rezervní systém (Fed) v březnu pravděpodobně zvýší úrokové sazby a plánuje ukončit nákupy aktiv. Po dvoudenním zasedání to ve středu na tiskové konferenci oznámil šéf americké centrální banky Jerome Powell. Dle Powella jsou tyto kroky součástí dlouhodobého plánu boje proti rostoucí inflaci.

Dále potvrdil, že rychle se uzdravující americká ekonomika dle Fedu již nepotřebuje tak velkou pomoc. Ke zvýšení sazeb tedy pravděpodobně dojde na příštím zasedání. Fed se letos chystá postupně omezovat úvěry a ukončit mimořádnou podporu, kterou poskytoval americké ekonomice během pandemie koronaviru.

“Výbor je toho názoru, že na březnovém zasedání zvýší sazby za předpokladu, že k tomu budou vhodné podmínky,” řekl Powell. Dále dodal, že existuje poměrně velký prostor pro zvyšování úrokových sazeb, aniž by to ohrozilo trh práce nebo hospodářské oživení.

Od posledního zasedání Fedu v prosinci se podle Powella situace kolem rostoucí inflace nezlepšila, spíše naopak. Spotřebitelské ceny rostou o 7 % ročně, což je nejrychlejší tempo od roku 1982.

Ačkoli se očekává, že úrokové sazby v nadcházejících letech porostou, většina ekonomů a investorů se nedomnívá, že se vrátí na úroveň dvouciferných čísel z počátku 80. let. Fed předpokládá, že dlouhodobější úroková sazba by se mohla pohybovat kolem 2,5 %.

Mezinárodní měnový fond s odkazem na přísnější politiku Fedu a očekávané zastavení dalších stimulačních výdajů ze strany Kongresu snížil tento týden svou prognózu růstu USA pro rok 2022 o 1,2procentního bodu na 4 %. Tento růst by však stále překonal roční průměr z let 2010 až 2019.

Německý statistický úřad dnes uvedl, že dle předběžných údajů německá ekonomika v posledním čtvrtletí roku 2021 klesla o 0,7 %. Za celý rok pak vzrostla o 2,8 %. To je mírně nad předběžným odhadem, který úřad zveřejnil na začátku tohoto měsíce a který činil 2,7 %.

Hospodářský výkon Německa zůstává 1,5 % pod úrovní před pandemií poté, co se v roce 2020 propadl o 4,6 %. Pozitivní zprávou je, že ekonomická výkonnost se v loňském roce zvýšila téměř ve všech odvětvích.

Dlouhodobější prognózy očekávají zlepšení situace. V prosinci německá Bundesbank předpokládala, že hospodářská aktivita na jaře posílí a celoroční růst pro rok 2022 dosáhne 4,2 %.

Evropa se nadále obává, že hrozící konflikt na Ukrajině by mohl znamenat, že Rusko omezí dodávky plynu. Ruští politici pohrozili, že pokud bude jejich země odpojena od mezinárodního systému bankovního zpracování známého jako SWIFT, nebudou schopni zajistit dodávky plynu.

“Jak moc je Evropa závislá na ruském plynu? Krátká odpověď zní: velmi,” řekl James Huckstepp, manažer analytického oddělení pro evropský plyn společnosti S&P Global Platts.

Vysoce postavený představitel Bidenovy administrativy v úterý uvedl, že Spojené státy jednaly s hlavními producenty zemního plynu v severní Africe, na Blízkém východě, v Asii i na domácím trhu o jejich možnostech a ochotě “dočasně zvýšit” produkci zemního plynu pro evropské odběratele.

Přestože jsou zásoby plynu nízké, Evropa by pravděpodobně úplné odříznutí od dodávek z Ruska letošní zimu vydržela. To uvedl Georg Zachmann, energetický expert bruselského politického think tanku Bruegel. Pokud by však dodávky plynu byly zastaveny na mnohem delší čas, znamenalo by to vážný problém. “Pro Evropu je to znepokojující hrozba,” řekl Zachmann. Zmíněný nepříznivý scénář by znamenal obrovský růst ceny energií.

Ke konci února dojde ke stažení akcií O2 z pražské burzy. Do konce dubna pak bude probíhat výplata protiplnění. Toto oznámení dnes přinesla skupina PPF na svých webových stránkách.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart