Americká ekonomika rostla ještě silnějším tempem, než se předpokládalo. Dle odhadu ministerstva hrubý domácí produkt, měřítko veškerého zboží a služeb vyrobených během tříměsíčního období, zrychlil anualizovaným tempem 5,2 %. Zrychlení překonalo počáteční hodnotu 4,9 % a překonalo i 5% očekávání ekonomů.

Revize směrem nahoru vzešla především z nárůstu nebytových fixních investic, které zahrnují stavby, vybavení a duševní vlastnictví. Kategorie vykázala nárůst o 1,3 %, což ale stále znamenalo výrazný posun směrem dolů oproti předchozím čtvrtletím. Vládní výdaje také pomohly zvýšit odhad za třetí čtvrtletí, když za období od července do září vzrostly o 5,5 %. Spotřebitelské výdaje však zaznamenaly revizi směrem dolů, nyní vzrostly pouze o 3,6 % ve srovnání se 4 % v původním odhadu.

Čínská výrobní aktivita se v listopadu již druhý měsíc po sobě rychlým tempem snižovala. To naznačuje, že bude zapotřebí více stimulů k podpoře hospodářského růstu a obnovení důvěry, že úřady dokážou průmysl účinně podporovat. Ekonomové zlepšili své předpovědi pro druhou největší světovou ekonomiku po lepších než očekávaných údajích za třetí čtvrtletí, ale navzdory přívalu opatření na podporu ekonomiky se zdá, že negativní nálada mezi manažery přetrvává. Zřejmě kvůli slabé poptávce doma i v zahraničí.

Údaje Národního statistického úřadu zveřejněné ve čtvrtek ukázaly, že oficiální index nákupních manažerů (PMI) v listopadu klesl na 49,4 z říjnových 49,5. Hodnota 50 bodů vymezuje kontrakci od expanze.

„Domácí trh nedokáže vyrovnat ztráty v Evropě a ve Spojených státech. Data ukazují, že továrny vyrábějí méně a najímají méně lidí.“

Dan Wang, hlavní ekonom Hang Seng Bank China

Dodal také, že údaje by mohly ukazovat ztrátu důvěry ve vládní politiku a že činnost továren se pravděpodobně v dohledné době nezlepší. Prioritou je prý nyní omezení rizika zadlužení místní vlády a snížení rizika, které představují regionální banky.

Evropské futures kontrakty na plyn vyskočily nejvíce od března kvůli známkám užšího trhu se zkapalněným zemním plynem a potenciálně silnější asijské poptávce po palivu. Referenční měsíční kontrakt v Nizozemsku se ustálil o 20 % výše na 28,48 EUR za megawatthodinu poté, co minulý týden klesl na nejnižší úroveň za dva roky. Prudký nárůst by mohl signalizovat, že dno trhu již bylo dosaženo a obchodníci postupně začínají nakupovat. Mezi faktory, které stojí zá nárůstem cen plynu patří také pokračující výpadek na ložisku Norne v Norsku, snižující se dodávky ropy ze Saúdské Arábie a také škrty v dodávkách LNG z USA z důvodu upřednostňění Asie před Evropou.

Saúdská Arábie v neděli souhlasila s dalším omezením dodávek ropy v červenci, aby pomohla podpořit nárůst cen ropy. Dlouhodobé smlouvy na LNG jsou často spojeny s ropou, což znamená, že kupující mohou prozatím preferovat spotové zásilky. Region se stále vzpamatovává z energetické krize, kterou zhoršilo silné omezení dodávek z Ruska v důsledku války na Ukrajině. Evropa nashromáždila vyšší zásoby než obvykle v důsledku relativně mírné zimy, rekordního dovozu LNG a vlažné poptávky.

Futures na uhlí na příští rok vyskočily o 12 % na 108 USD za tunu. Energetické společnosti často přecházejí mezi používáním plynu na uhlí k výrobě elektřiny jako zdroje stabilní výroby, přičemž oslabení dodávky jednoho paliva často zvedá cenu druhého.

Ceny kávy ve čtvrtek prudce vzrostly a arabica se dostala na 6měsíční maximum. Stalo se tak v reakci na nové pravidlo platící od pátku. Intercontinental Exchange (ICE) zakáže opětovné předkládání starých zásob kávy, což byla určitá mezera, kterou někteří prodejci využívají k tomu, aby se vyhnuli cenovému snížení svých zásob. Očekává se, že nová změna pravidel ze strany ICE přidá další tlak na zásoby kávy monitorované ICE a poskytne podporu pro ceny kávy. Zmenšující se zásoby kávy jsou dalším býčím faktorem pro ceny kávy, protože zásoby kávy arabica monitorované ICE ve čtvrtek klesly na 24leté minimum (224 066 pytlů). Zásoby kávy robusta jsou mírně nad rekordním minimem.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: China’s factories fall deeper into contraction, more policy support expected (1. 12. 2023); www.reuters.com/world/china/chinas-factory-activity-contracts-second-month-november-2023-11-30/

CNBC: U.S. GDP grew at a 5.2% rate in the third quarter, even stronger than first indicated (1. 12. 2023); www.cnbc.com/2023/11/29/us-gdp-grew-at-a-5point2percent-rate-in-the-third-quarter-even-stronger-than-first-indicated.html

BNN Bloomberg: European Natural Gas Prices Jump as LNG Market Shows Signs of Tightening (1. 12. 2023); www.bnnbloomberg.ca/european-natural-gas-prices-jump-as-lng-market-shows-signs-of-tightening-1.1928900

Nasdaq: Coffee Prices Soar Ahead of Friday’s ICE Inventory Rule Change (1. 12. 2023); www.nasdaq.com/articles/coffee-prices-soar-ahead-of-fridays-ice-inventory-rule-change

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart