Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil první členy své vlády. Ministryní financí se má stát Janet Yellenová, která v minulosti vykonávala funkci guvernérky Fedu. Jednalo by se tak o první ženu, která by zastávala tuto funkci.

Biden také hodlá využít politických zkušeností Johna Kerryho, který dříve byl ministrem zahraniční v Obamově vládě. Tentokrát by však měl mít Kerry na starost problematiku klimatických změn.

Donald Trump se nejspíše pomalu začíná smiřovat s porážkou v prezidentských volbách, jelikož informoval, že již pověřil svůj tým, aby začal s procesem předání prezidentského křesla Bidenovi. Trump tak učinil poté, co utrpěl další právní porážku ohledně špatně sečtených hlasech v Michiganu.

Podle průzkumu vytvořeného institutem GfK se spotřebitelská důvěra v Německu i nadále zhoršuje. Hlavní příčinou jsou nově zavedené restrikce spojené s druhou vlnou koronaviru. Index důvěry se tedy propadl z -3,2 bodu na -6,7 bodu.

Americká ekonomika zaznamenala ve třetím čtvrtletí meziroční růst o rekordních 33,1 %. Mnoho analytiků se však domnívá, že kvůli vypršení finanční pomoci ze strany americké vlády by se ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí mohla opět dostat do záporných hodnot. Prezident Fedu v St. Louis James Bullard však predikuje, že by ekonomika neměla i tak klesnout.

Česká koruna po více než dvou letech prolomila hodnotu 22 USD/CZK. K posílení koruny přispěly zprávy o nových vakcínách s vysokou úspěšností, zklidňující se politická situace v USA po volbách a také zlepšující se epidemiologické podmínky v tuzemsku.

Šéf ČNB Jiří Rusnok informoval, že je český bankovní sektor stále stabilní a měl by i nadále zvládnout bez problémů možné nepřiznivé šoky. „Náš bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem,” dodal Rusnok.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart