Ruský ministr financí Anton Siluanov na ekonomickém fóru v Petrohradu oznámil, že Rusko hodlá ze svého státního investičního fondu (FNB) vyjmout všechna dolarová aktiva, která by měly být nahrazeny eury, jüany a zlatem. “Podobně jako centrální banka jsme se rozhodli omezit investice fondu do dolarových aktiv”, dodal Siluanov.

Podle německého ministra hospodářství Petera Altmaiera německá ekonomika má už od nástupu koronaviru to nejhorší za sebou a v letošním roce by mohla růst až 4% tempem.  Ministr dále uvedl, že během korona-krize si německá ekonomika vedla daleko lépe, než se očekávalo a pokles ekonomiky byl mírnější než v řadě ostatních zemí. I tak se ale ministr domnívá, že státní podpora německým podnikům by měla být prodloužená do konce letošního roku.

Spojené státy zavedly 25% cla v hodnotě přesahující 2 miliardy USD na dovoz ze šesti zemí. Jedná se o odvetné opatření proti zavedení digitální daně v těchto zemích. Platnost cel však byla v tu samou chvíli pozastavena na 180 dnů kvůli pokračujícím rozhovorů ohledně mezinárodních daňových pravidel. Daná cla se vztahují na Itálii, Španělsko, Británii, Turecko, Rakousko a Indii. Podle agentury Reuters by cla měla nejvíce postihnout Británii.

Australská ekonomika v první kvartálu v porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostla o 1,8 %, čímž se jí povedlo se vrátit zpět na úroveň před pandemií.  Analytici přitom predikovali růst “pouze“ o 1,5 %. K rychlému zotavení tamní ekonomiky pomohlo poměrné brzké zastavení šíření Covid-19 a také stimulační opatření ze strany vlády a centrální banky (RBA).

Průměrná mzda v České republice v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 3,2 % a je na úrovni 35 285 Kč. Pokud však očistíme tento růst o inflaci, tak reálně průměrná mzda vzrostla o 1 %. Vývoj průměrné mzdy v prvním čtvrtletí je v souladu s prognózou ČNB.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v dubnu zaznamenala pokles o deset bazických bodů na 8 %. V celé unii pak nezaměstnanost zůstala nezměněna na úrovní 7,3 %, což představuje okolo 15 milionu lidí. S nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii se může pochlubit Polsko (3,1 %). Na opačném konci zebřičku se nachází Španělsko s nezaměstnaností 15,4 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart