Výsledková sezóna firem v USA je v plném proudu. V tomto důležitém týdnu reportovali giganti jako Tesla, Microsoft, Boeing, Mastercard a také výrobci chipů ASML či Intel. Tesla oznámila rekordní tržby i zisky. Hrubá marže ovšem klesla na nejnižší hodnotu za posledních 5 kvartálů. Microsoft pozitivně překvapil akcionáře, kdy zisky překonaly očekávání. Akcie obou firem reagovaly na earnings velice pozitivně a společně s celým trhem jejich cena vzrostla. 

Podle předběžného odhadu hrubý domácí produkt americké ekonomiky rostl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 anualizovaným tempem 2,9 %. To je mírně nad prognózou 2,6 % od ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg. Tento výsledek ukazuje, že americká ekonomika zaznamenala mírné zpomalení z tempa ve třetím čtvrtletí ve výši 3,2 %. Zatímco první 2 čtvrtletí roku 2022 hrubý domácí produkt klesal, rok 2022 nakonec zakončil růstem HDP. Dovoz i vývoz se v posledním čtvrtletí roku 2022 snížily o -4,6 % a -1,3 %. 

Klesající ceny plynu a vysoké zásoby obnovily optimismus v celé Evropě. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že země nyní mění své dodavatelské řetězce. Cílem je zvýšit kapacitu pro LNG ve velkých přístavech. Německé ministerstvo hospodářství varuje, že ačkoliv země snižuje závislost na ruském plynu, koncem tohoto roku hrozí riziko, že by zásoby mohly klesnout na nebezpečně nízkou úroveň. V Evropě je toho hodně k radosti. Referenční úroveň dále klesá až na 55 eur za megawatthodinu, což je nejnižší úroveň od konce roku 2021. Ceny se propadly o více než 83 % od té doby, co loni v srpnu dosáhla vrcholu 311 eur za megawatthodinu. Optimismus však může být krátkodobý. Nahradit ruské dodávky plynem ve formě LNG může trvat roky.

Japonsko čelí díky stárnoucí populaci a nízké porodnosti ohromné krizi. Pro intenzivnější řešení tohoto stále se prohlubujícího problému byla zřízena vládní agentura. Nízká porodnost není problémem jen v Japonsku. Zde je tento jev ale mimořádně silný. V zemi vycházejícího slunce je podíl občanů starších 65 let již více než 28 %. Momentálně je počet obyvatel okolo 128 milionů lidí. Do konce století by se počet obyvatel mohl snížit téměř o polovinu (53 miliónů). 

„Japonsko stojí na hraně toho, zda-li bude schopno nadále fungovat.“

Fumio Kišida, japonský premiér

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

HEDGE, Z. Germany’s Energy Risks Are Fading, For Now. Oil Price [online]. Vydáno 26. 1. 2023 [cit. 27. 1. 2023]. Dostupné zde.

HOFF, M. The US closed out 2022 with its economy still growing despite recession fears. Business Insider [online]. Vydáno 26. 1. 2023 [cit. 27. 1. 2023]. Dostupné zde.

KOLODNY, L. Tesla reports record revenue and beats on earnings. CNBC [online]. Vydáno 25. 1. 2023 [cit. 27. 1. 2023]. Dostupné zde.

Japan’s ageing population poses urgent risk to society, says PM. The Guardian [online]. Vydáno 23. 1. 2023 [cit. 27. 1. 2023]. Dostupné zde.

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart