Plánovaná fúze Monety a Air Bank iniciovaná společností PPF nebude dokončena. Hlavními důvody tohoto rozhodnutí byly nepříznivý ekonomický vývoj, personální změny ve vedení PPF a také změna požadavků ČNB pro kapitálovou vybavenost bankovních subjektů. Předběžná dohoda této fúze byla uzavřena v květnu 2021. Tehdy byla i stanovena kupní cena Air Bank na 25,9 miliardy korun. 

Vedoucí představitelé EU se v pondělí dohodli na zákazu importu 90 % ruské ropy do konce roku. A to v rámci šestého sankčního balíčku vůči Rusku od invaze na Ukrajinu. Cena ropy na to zpočátku zareagovala růstem. Poté však došlo k poklesu. Saúdská Arábie totiž oznámila, že je připravena zvýšit těžbu ropy, pokud ruská těžba po sankcích EU výrazně poklesne. Dle Financial Times si je Saúdská Arábie vědoma rizik nedostatku dodávek. A prý není v jejím zájmu ztratit kontrolu nad cenami ropy. OPEC+ zvýší v červenci a srpnu těžbu o 648 000 barelů denně. Tím dojde k ukončení snížené produkce, kterou OPEC+ zavedl během pandemie koronaviru. 

Podle průzkumu agentury Reuters se počet nových pracovních míst mimo zemědělství v USA minulý měsíc zvýšil přibližně o 325 000. V dubnu vzrostl o 428 000. To by byl nejnižší nárůst za rok. Ukončilo by to sérii 12 po sobě jdoucích měsíců, kdy navýšení přesáhlo 400 000. Což je nejdelší série v historii. Zaměstnanost bude ve výsledku přibližně o 865 000 pracovních míst nižší, než před vypuknutím koronavirové pandemie.

„Ačkoliv souhlasíme s tím, že růst počtu pracovních míst se zmírňuje, trh práce je stále silný.“

Kevin Cummins, hlavní ekonom z NatWest Markets ve Stamfordu 

Ukrajinská centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu z 10 % na 25 %. Jedná se tedy o skokové navýšení o 15 procentních bodů. Momentálně je to nejvýše stanovená úroková sazba v Evropě. Zpřísnění měnové politiky přišlo poprvé od ruské invaze. Cílem je vypořádat se s dvoucifernou inflací a ochránit příjmy a úspory během války. 

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Čtěte dále:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart