Federální rezervní systém podle prognóz, které byly zveřejněny ve středu, tento rok ještě jednou zvýší úrokové sazby. Prognózy naznačují, že se do konce roku 2023 bude jednat o zvýšení sazby na průměrnou úroveň 5,6 % ze současného rozpětí 5,25 až 5,5 %.

Dvanáct představitelů Fedu na zasedání další zvýšení sazeb schválilo, zatímco sedm jich bylo proti. Do konce roku zbývají ještě dvě politická zasedání. FOMC předpokládá v roce 2024 dvě snížení sazeb. Což je o dvě méně, než předpokládal v červnu. Úroková sazba by se tak pohybovala kolem 5,1 %.

Inflace ve Spojeném království v srpnu překvapila poklesem na 6,7 %. Daná hodnota byla pod očekáváním a vyvolala zvýšené sázky na to, že Bank of England ve čtvrtek pozastaví zvyšování úrokových sazeb.

Na meziměsíční bázi se celkový index spotřebitelských cen (CPI) zvýšil o 0,3 %. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali, že celkový údaj dosáhne 7 % meziročně a 0,7 % meziměsíčně. V červenci byl zaznamenán meziroční nárůst o 6,8 % a meziměsíční pokles o 0,4 %. Největší vliv na změnu ročních sazeb měly rostoucí ceny pohonných hmot.

Bank of England ve čtvrtek ukončila sérii 14 zvýšení úrokových sazeb v řadě poté, co nové údaje ukázaly, že inflace je nyní pod očekáváním. Banka od prosince 2021 soustavně zvyšovala sazby ve snaze omezit inflaci. V srpnu zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu z 0,1 % na 15leté maximum 5,25 %. Britská libra krátce po tomto rozhodnutí klesla vůči americkému dolaru o 0,7 %.

Výbor pro měnovou politiku na svém zářijovém zasedání hlasoval v poměru 5:4 pro zachování této sazby, přičemž čtyři členové preferovali další zvýšení o 25 bazických bodů na 5,5 %.

V prvním pololetí příštího roku očekává guvernér České národní banky (ČNB) nízkou inflaci kolem 2 %. Aleš Michl odmítl předčasné snižování úrokových sazeb centrální banky v nadcházejících měsících. Podle jeho názoru neumožňuje současný stav snížit sazby. Jádrová inflace, kterou ovlivňují ceny potravin či energií, je ve výhledu stále nad 3 %.

V srpnu došlo ke zpomalení meziroční inflace na hodnotu 8,5 %, oproti červencovým 8,8 %. Podle analytiků by tyto aktuální údaje mohly posloužit jako argument pro Českou národní banku (ČNB), aby na svém zářijovém zasedání udržela základní úrokovou sazbu na úrovni 7 %.

Tento týden také proběhlo dlouho očekávané IPO Instacart. V rámci primární veřejné nabídky se prodalo 22 milionů akcií za cenu 30 USD za kus. Na burze se akcie dají obchodovat pod symbolem CART. Včera cena uzavřela přibližně 9 % pod uzavírací cenou z prvního dne obchodování. Více o společnosti Instacart a jeho IPO naleznete zde.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNBC: Fed signals it will raise rates one more time this year before it ends hiking campaign (22. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/20/fed-signals-it-will-raise-rates-one-more-time-this-year-before-it-ends-hiking-campaign.html

CNBC: Bank of England ends run of 14 straight interest rate hikes after cooler-than-expected inflation (22. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/21/bank-of-england-ends-run-of-14-straight-interest-rate-hikes.html

CNBC: UK inflation dips to 6.7%, below expectations as food prices ease (22. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/20/uk-inflation-dips-to-6point7percent-below-expectations-as-food-prices-ease.html

CNBC: Instacart’s 11% plunge on second day of trading wipes out almost all of its IPO gains (22. 9. 2023); cnbc.com/2023/09/20/instacart-loses-almost-all-its-ipo-gains-by-second-day-on-nasdaq.html

České noviny: Michl odmítá brzké snížení úrokových sazeb, příští rok čeká nízkou inflaci (22. 9. 2023); ceskenoviny.cz/zpravy/2414621

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart