Česká ekonomika meziročně ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zpevnila o 3,3 %. Mezičtvrtletně pak stoupla o 1,6 %. Spotřeba domácností na obyvatele zaznamenala meziroční růst o 5,4 % a rostla tak třetí čtvrtletí v řadě. Průmyslová produkce v listopadu po propadu o 4,9 % z předchozího měsíce vzrostla o 1,6 %, když analytici očekávali její pokles o 0,6 %.

Míra inflace v Turecku i nadále roste, když místní statistický úřad oznámil, že v prosinci dosáhla děsivých 36,08 %, což bylo daleko nad odhady ekonomů, kteří predikovali inflaci na úrovni 30,6 %. Naposledy Turecko zaznamenalo vyšší inflaci v září 2002 (37 %). Za růstem inflace stojí především vyšší ceny v dopravě, rostoucí ceny potravin a nápojů. Podle některých analytiků by inflace mohla do března vyšplhat až na 50 %.

Situace ohledně inflace v eurozóně také není příliš růžová, když v prosinci v meziročním srovnání dosáhla rovných 5 %, což představovalo nejvyšší hodnotu od zavedení společné evropské měny. Šéfka ECB Christine Lagardeová na konci minulého roku informovala, že je stále přesvědčená, že se jedná o přechodný jev, a proto není zapotřebí reagovat na rostoucí ceny zpřísňováním měnové politiky.

Zápis z posledního měnověpolitického zasedání FOMC potvrdil, že představitelé americké centrální banky vážně uvažují utahování monetární politiky. Dokonce by mohlo dojít k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než se původně předpokládalo. Někteří členové FOMC se také domnívají, že brzy po začátku taperingu by měl být také zahájen proces kvantitativního utahování. Americké akcie na jestřábí zápis americké centrální banky nepřekvapivě zareagovaly poměrně výrazným poklesem.  

Ve Spojených státech bylo v prosinci vytvořeno 199 tisíc pracovních míst, což bylo přibližně o 50 tisíc méně než v předchozím měsíci. Trh přitom očekával, že bude vznikne 365 tisíc nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti za listopad poklesla z 4,2 % na 3,9 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart