Na velmi sledovaném sympoziu v Jackson Hole se členové FEDu Bullard a Kaplan shodli, že k oznámení o snížení stimulů (nakupování aktiv) ze strany americké centrální banky by mělo dojít v nejbližší době. S největší pravděpodobností bychom se ho tedy měli dočkat již na zářijovém zasedání banky.

Čína po dvou týdnech znovu otevřela třetí největší kontejnerový přístav na světě Mej-šan. Kontejnerový terminál byl uzavřen, jelikož jeden ze zaměstnanců byl pozitivně testován na covid-19. Koncem května byl také na měsíc uzavřen přístav Jen-tchien. Kvůli napjaté situaci v čínských kontejnerových terminálech se raketově zvyšuje cena přepravy kontejnerů se zbožím. Přeprava kontejneru ze Šanghaje do Los Angeles nyní vyjde na zhruba 11 000 USD, což je zvýšení ceny o 220 % ve srovnání s loňským rokem.

Podle zpřesněných dat německého statistického úřadu činil mezikvartální růst tamní ekonomiky za druhé čtvrtletí 1,6 %. Meziročně pak německá ekonomika posílila o 9,8 %. Za celý letošní rok úřad predikuje růst o 2,9 % a v příštím roce by mělo dojít k růstu o 4,3 %.

Německý šéf spolkového úřadu práce Detlef Scheele informoval, že Německo potřebuje 400 tisíc přistěhovalců ročně, aby mělo dostatek pracovních sil. Scheele zdůraznil, že má na mysli cílené přistěhovalectví a že by se tedy nemělo jednat o poskytování azylu uprchlíkům. V letošním roce se má v počet pracovníků v klasickém produktivním věku snížit o téměř 150 tisíc, dodal šéf úřadu.

Ze srpnového šetření Českého statistického úřadu vyplývá, že obavy spotřebitelů z vysoké inflace v České republice jsou velmi výrazné. I tak ale zůstává nálada spotřebitelů na nejvyšší úrovni od roku 2019. K citelnému zvyšování cen zatím totiž nedochází u položek, na které jsou spotřebitelé citliví, jako jsou potraviny.

Naopak došlo ke zhoršení podnikatelské důvěry, která nejvíce klesla v průmyslu. Průmysl je totiž poměrně silně zasažen nedostatkem výrobních materiálů a komponent. Celkově se však podnikatelská důvěra nachází na úrovni před vypuknutím pandemie (únor 2020).

Maďarská centrální banka již potřebí za sebou zvýšila základní úrokovou sazbu. Tentokrát došlo k hiku o 30 bazických bodů. Banka také informovala, že hodlá i nadále pokračovat ke zvyšování sazby, dokud se výhled inflace nedostane k úrovni jejího cíle (2 až 4 %). V červenci inflace v Maďarsku činila v meziročním srovnání 4,6 %.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart