Zaměstnavatelé v USA vytvořili v únoru 311 000 pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla z 54letého minima 3,4 % na 3,6 %. Zprávu uvedlo v pátek ministerstvo práce. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg předpovídali nárůst 225 000 pracovních míst. Předseda Fedu Jerome Powell tento týden uvedl ve svém projevu v Kongresu, že je pravděpodobné že dojde k navýšení základní úrokové sazby výše, než se očekávalo. Prohlášení bylo uvedeno s odvoláním na celých půl milionu vytvořených pracovních míst v lednu a obnovení inflace. Fed zasedá 21. až 22. března. Obecně se očekává, že vytváření nových pracovních míst se letos podstatně sníží poté, co USA loni přidaly 4,8 milionu pracovních míst. Jedná se o druhé místo po 7,3 milionu získaných v roce 2021, když se národ zotavoval z pandemie. 

Kartel zemí vyvážejících ropu OPEC je opět nejvlivnější silou v globálních dodávkách ropy. V dohledné budoucnosti tomu tak nadále bude. Manažeři amerického průmyslu potvrdily, že růst produkce ropy z břidlic v USA výrazně zpomaluje. Dny exponenciálního růstu zásob ropy v USA z doby před pandemií jsou pryč. Nižší kapitálová disciplína, výplaty akcionářům, zpomalení dodavatelského řetězce, inflace nákladů a nižší těžba vrtů společně brzdí nárůst produkce.

„Svět se vrací k tomu, co jsme měli v 70. a 80. letech, pokud neuděláme něco, abychom tuto trajektorii změnili.“

Ryan Lance, ředitel ropného producenta ConocoPhillips

Podle exekutivy podíl OPEC na trhu vyskočí ze současných přibližně 30 % na téměř 50 % v budoucnu. 

Čína si stanovila oficiální cíl hospodářského růstu kolem 5 % pro rok 2023. Rovněž rozšíří svůj rozpočet na obranu o 7,2 %, což představuje mírný nárůst oproti růstu v předchozím roce. Obě čísla za nadcházející rok byla zveřejněna při zahájení výročního shromáždění Národního lidového kongresu (NPC), zákonodárného sboru země. Shromáždění přivítá do Pekingu na dalších osm dní téměř 3000 delegátů.

„Čínská ekonomika zažívá stabilní oživení a prokazuje obrovský potenciál a hybnou sílu pro další růst.“

Li Kche-čchiang, premiér

Čínská ekonomika loni vytvořila více než 12 milionů pracovních míst ve městech, kde míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 %.

Bank of Canada dnes zachovala svůj cíl pro jednodenní sazbu na 4,5 %, s bankovní sazbou na 4,75 % a depozitní sazbou na 4,5 %. Centrální banka rovněž pokračuje ve své politice kvantitativního utahování. V Kanadě hospodářský růst ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 stagnoval. Byl tedy nižší, než banka předpokládala. S rostoucí spotřebou, vládními výdaji a čistým exportem byl HDP slabší než očekávaný. Stagnace byla z velké části způsobena značným zpomalením investic do zásob. Restriktivní měnová politika nadále tíží výdaje domácností a investice podniků oslabily spolu se zpomalující domácí i zahraniční poptávkou.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Bank of Canada maintains policy rate, continues quantitative tightening Bank of Canada [online]. Vydáno 8. 3. 2023 [cit. 10. 3. 2023]. Dostupné zde.

DAVIDSON, P. Jobs report: Employers added 311,000 jobs in February as hiring slowed; unemployment rose to 3.6%. USA Today [online]. Vydáno 10. 3. 2023 [cit. 10. 3. 2023]. Dostupné zde.

HE, L. a MCCARTHY, S. a CHANG, W. China to increase defense spending 7.2%, sets economic growth target of ‘around 5%’ for 2023. CNN [online]. Vydáno 7. 3. 2023 [cit. 10. 3. 2023]. Dostupné zde.

PARASKOVA, T. OPEC Is Back In Control Of The Oil Market. OilPrice [online]. Vydáno 9. 3. 2023 [cit. 10. 3. 2023]. Dostupné zde.

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2023? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart