Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v pondělí konstatoval, že zatím není potřeba více uvolňovat měnou politiku, jelikož opatření proti druhé vlně epidemie nebudou tak drastická jako na jaře. Benda také naznačil, že není rozumné v této době snižovat daně.

úterní dat zveřejněných britským statistickým úřadem vyplynulo, že míra nezaměstnanosti ve Velké Británii se vyšplhala na 4,1 % z 3,9 %, což bylo dle očekávání analytiků oslovených agenturou Reuters.

Ve středu byl jmenován za nového japonského premiéra Jošihide Suga. Suga nahradil dosavadního premiéra Šinzóa Abeho, který svoji politickou kariéru ukončil kvůli zdravotním potížím. Nový premiér slíbil, že bude pokračovat v krocích Abeho, tedy v takzvané abenomice.

Poslanci v Evropském parlamentu se shodli, že by se měli co nejrychleji dohodnout na nových zdrojích peněz pro splácení dluhu za očekáváný pokrizový fond pomoci ekonomikám. Europoslanci chtějí zavést šest nových poplatků (např. poplatek z nerecyklování, uhlíkové clo, digitální daň).

Maloobchodní tržby ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně zpomalily růst z 0,9 % na 0,6 %. Analytici přitom očekávali růst o 1 %.

Americká centrální banka se rozhodla na svém dvoudenním zasedání ponechat úrokovou sazbu v rozpětí 0 – 0,25 %. Fed se také zavázal, že bude pokračovat v nákupu cenných papírů přinejmenším dosavadním tempem. Centrální banka rovněž zopakovala, že se i nadále bude zaměřovat na průměrný růst cen, což v podstatě znamená, že je ochotna tolerovat inflaci mírně vyšší, než je 2% inflační cíl.

V nově zveřejněné predikci Fed očekává oproti červnovému odhadu rychlejší oživení i snižování nezaměstnanosti.

Guvernér Jerome Powell pak na tiskové konferenci dodal, že oživení ekonomiky bude z velké části záviset na získání kontroly nad epidemií.

Celkově Fed trhy zklamal, protože se očekával nějaký náznak, že centrální banka přistoupí k více uvolněné monetární politice

Na čtvrtečním zasedání rozhodla Bank of England ponechat v souladu s predikcemi základní úrokovou sazbu na 0,1 %. Nezměnil se ani program nákupů dluhopisů, jehož hodnota činí 745 mld. GBP. Pro zachování měnové politiky se vyjádřilo všech devět členů měnového výboru. Ekonomové však očekávají, že v nejbližších zasedáních by mohlo dojít k navýšení kvantitativního uvolňování.

Americké ministerstvo obchodu v pátek oznámilo, že od neděle zablokuje ve Spojených státech možnost stahovat aplikace TikTok a WeChat kvůli shromažďování osobních údajů Američanů ze strany Číny.

Maloobchodní tržby ve Velké Británii se v srpnu meziročně zvýšily o 2,8 %, což však bylo pod očekáváním konsensu, kdy trh predikoval 3% růst.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart