Měnový výbor americké centrální banky na svém středečním dle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování) také zůstanou nezměněny. Banka jako při předchozích zasedáních zopakovala, že je odhodlaná využít všech dostupných nástrojů k dosažení svých monetárních cílů.

Banka tedy očekává, že sazby zůstanou na stejných či nižších úrovních po delší dobu, tedy dokud Fed nebude přesvědčen, že ekonomika dokáže eliminovat následky způsobené pandemií.

Fed si také posteskl, že ekonomické oživení kvůli slabému výkonu některých zasažených sektorů zpomaluje a že situace by se měla zlepšit po zrušení restrikcí spojených s omezením šíření coronaviru.

Senát schválil návrh na jmenování bývalé šéfky Fedu Janet Yellenové do funkce ministryně financí. Yellenová se tak stane první ženou v historii, která bude řídit tento resort. Očekává se, že nová ministryně fianancí podpoří Bidenův stimulační balík ve výši necelých dvou bilionu dolarů, proti kterému se vyhrazují republikánští představitelé.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok konstatoval, že by centrální banka mohla v letošním roce přistoupit ke dvojímu zvýšení úrokových sazeb. “Tempo normalizace sazeb by mohlo být zhruba v souladu s naší prognózou, ale celý proces bude mírně opožděn”, dodal Rusnok.

Spotřebitelská důvěra v Německu již klesá čtyři měsíce v řadě, když v index spotřebitelské důvěry pro únor sestavený institutem GfK sestoupil z -7,3 bodu na -15,6 bodu. Podle GfK je hlavní příčinou obava ze ztráty zaměstnání a zhoršující se epidemiologická situace.

Inflace v Německu v lednu podle předběžných dat vzrostla o 1 % v porovnání s prosincovým poklesem o 0,3 %. Analytici přitom predikovali růst spotřebitelských cen pouze o 0,7 %.

Naopak míra nezaměstnanosti v největší evropské ekonomice v lednu překvapivě zůstala na úrovni 6 %, když se očekávalo, že mírně vzroste na 6,1 %. Počet nezaměstnaných dokonce klesl o 41 tisíc na 2,7 milionu lidí bez práce.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Profituje z klesajících cen

Akciový trh nejde vždy nahoru. Období se zvýšenou volatilitou a poklesem cen se objevují často. Investiční účet prostřednictvím LYNX vám umožní vedle nákupu akcií také spekulovat na pokles trhu a otevírat krátké pozice (prodej na krátko). Zjistěte více na: Short selling

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart