Představitelé Federálního rezervního systému se shodli na snížování své rozvahy. Konkrétně jde o 60 miliard USD měsíčně u státních dluhopisů a 35 miliard USD z držby cenných papírů krytých hypotékami (mortgage-backed securities).

Fed naznačil, že omezí držby dluhopisů maximálním tempem 95 miliard USD měsíčně. To bude mít dopad na výši úvěrů. Centrální banka zvyšuje úrokové sazby v reakci na rostoucí inflaci. Ta se dostala na nejvyšší hodnoty za posledních 40 let.

Podíl nezaměstnaných osob v Česku v březnu klesl o desetinu procentního bodu na 3,4 %. Bez práce bylo 252 873 lidí. Je to zhruba o 10 500 méně než v předchozím měsíci. Zaměstnavatelé nabízeli 360 168 volných míst. Míra nezaměstnanosti byla podle posledních dostupných dat (za únor) nejnižší v celé EU. V ČR byla na úrovni 2,6 %, zatímco průměr EU činil 6,4 %.

Roční spotřebitelská inflace v březnu v Turecku vyskočila na 20leté maximum až na hodnotu 61,14 %. Silná inflace je podpořená rostoucími cenami energií a komodit. K důsledkům loňského propadu liry se tak ještě přidaly dopady války na Ukrajině.

Od vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu ceny komodit v eurozóně prudce vzrostly. I ceny energií dosáhly rekordních hodnot. Výsledný růst přispěl k výraznému přehodnocení výhledu inflace v eurozóně. Evropská centrální banka v březnu oznámila, že ukončí program nákupu aktiv, čímž připravila půdu pro zvýšení sazeb. Ve čtvrtek zveřejněný zápis však naznačuje, že centrální banka je obezřetná a se zvyšováním úrokových sazeb nespěchá.

Akcie Hewlett-Packard se ve čtvrtek vyšplhaly na rekordní maximum. Šlo o reakci na krok společnosti Berkshire Hathaway, která v HP převzala podíl v hodnotě cca 4,2 miliardy USD (11,4 %). Firma vlastněná Warrenem Buffettem ve středu večer také oznámila, že dohromady už vlastní téměř 121 miliónů akcií HP.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

 
Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart