Zápis ze zářijového zasedání Fedu potvrdil, že americká centrální banka hodlá při pokračujícím oživování ekonomiky od listopadu začít s taperingem. K úplnému ukončení nákupů aktiv by pak mělo dojít do poloviny příštího roku. Rozhodnutí by mělo přijít na dalším zasedáním, které se bude konat začátkem listopadu.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v záři meziročně vzrostly o vysokých 5,4 %, což bylo přibližně v souladu s analytiky, kteří očekávali růst inflace o 5,3 %. Jádrová inflace v minulém měsíci dosáhla rovných 4 %.

Po odvolání dvou viceguvernérů turecké centrální banky tureckým prezidentem Erdoganem, se turecká lira propadla vůči americkému dolaru na historická minima. Tureckému prezidentovi se nelíbilo, že jeden z viceguvernérů hlasoval proti měnovým intervencím na podporu tamní měny a druhý pak hlasoval proti zvyšování sazeb. Erdogan se dlouhodobě snaží ovlivňovat nezávislost centrální banky ve prospěch monetární stimulace.

Míra nezaměstnanosti v Británii v září klesla o desetinu procentního bodu na 4,5 %. Britským zaměstnavatelům se v minulém měsíci podařilo vytvořit nad dvě stě tisíc pracovních míst. Někteří analytici spekuluji, že by dobrá data mohla vézt ke zvýšení úrokových sazeb ze strany BoE.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart