Evropský statistický úřad Eurostat oznámil, že průmyslový výroba v eurozóně tento rok stoupla oproti předchozímu o 0,1 %, v celé EU potom o 0,6 %. Za stejné období průmysl v ČR rostl o 3,3 %. V meziročním srovnání průmyslová výroba stoupla o 11 % v celé EU.

Počet Američanů, kteří požádali o dávky v nezaměstnanosti, byl v týdnu končícím 15. května 444 tisíc, v porovnání s nárůstem o 473 tisíc zaznamenaných v přechozím týdnu.

Fed zveřejnil záznam z měnověpolického jednání z konce dubna. Největší pozornost vzbudila pasáž, dle níž několik členů výboru FOMC navrhlo, že pokud ekonomika i nadále bude pokračovat v rychlém posunu k naplnění cílů Fedu, tedy plné zaměstnanosti a inflaci 2 %, mohla by na některém z následujících jednání začít diskuze o plánu na úpravu tempa nákupu aktiv, tj. redukce objemu kvantitativního uvolňování.

Aleš Michl, člen bankovní rady ČNB, řekl v rozhovoru, že dokud covidová situace nebude pod kontrolou, repo sazbu v červnu by nezvyšoval. Nutno podoktnout, že ČNB možná již nebude první centrální bankou v regionu, potažmo celé EU, která od začátku pandemie zvýší sazby. O prvenství ji může připravit Maďarsko, které aktuálně bojuje s bobtnající inflací. Tamní viceguvernér národní banky oznámil přísnější měnovou politiku již v červnu. Forint v reakci na toto silně zpevnil.

Dle čínského statistického úřadu rostly meziročně maloobchodní tržby v Číně v dubnu o 17,7 %. Trh však počítal s růstem až 24,9 %, v březnu růst dosahoval tempa 34,2 %. Tržby související se stravovacími službami se meziročně zvýšily o 46,4 % oproti růstu 91,6 % z března. Online prodeje se také zvedly během prvních 4 měsíců meziročně o 23,1 %. Míra nezaměstnanosti v městských aglomerací v dubnu klesla na 5,1 %.

Bitcoin čelí útokům od samotného Elona Muska a také Číny, kde tamní regulátoři zakazují společnostem poskytovat veškeré transakční služby spojené s touto kryptoměnou. Reakcí bitcoinu byla výrazná korekce jeho ceny, která dosahovala poklesu až k 28 000 USD. Rychle se však navrátila k úrovni 40 000 USD.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart