Fed v boji s inflací zvyšuje úrokové sazby o 0,75 bodu. To může znamenat recesi, ztrátu pracovních míst, vyšší úvěrové náklady a další důsledky. Jerome Powell pak dále uvedl, že nechat pokračovat inflaci by bylo horší a že „zpoždění pravděpodobně povede jen k větší bolesti“. Projekce ukazují, že sazby v příštím roce mírně porostou. Ke snížení by mělo dojít v roce 2024. Předseda Fedu však poznamenal, že centrální banka přijímá rozhodnutí v každém zasedání zvlášť.

“Musíme dostat inflaci pod kontrolu. Přál bych si, aby existoval bezbolestný způsob, jak to udělat. Není.”

Jerome Powell, předseda Federálního rezervního systému

Zástupci společnosti Volkswagen tvrdí, že nedostatek čipů potrvá i po roce 2023. Společnost se tak připravuje na „nové podmínky“ v krizi dodavatelského řetězce. Od konce roku 2020 poptávka po polovodičových čipech výrazně převyšuje nabídku základních součástek používaných k výrobě elektronických zařízení. Nedostatek donutil výrobce automobilů, vývojáře telefonů a další, aby snižovali svůj výrobní výkon, zatímco čekání na materiály pokračuje.

„Do konce roku 2023 bude pravděpodobně stále existovat strukturální nedostatek v oblasti polovodičů.“

Murat Aksel, šéf nákupu Volkswagen

Akcie v Hongkongu dosáhly ve čtvrtek nejnižší úrovně za více než deset let. Další asijské trhy také klesly poté, co americká centrální banka zvýšila sazby o 75 bazických bodů a předpovídala další zvýšení. To vyvolalo obavy z recese. Hongkong navázal hodnotu své měny k americkému dolaru. V zájmu udržení tohoto navázání centrální banka také zvýšila ve čtvrtek svou základní sazbu o 75 bazických bodů. 

Německá vláda ve středu souhlasila se znárodněním energetické společnosti Uniper. Tímto krokem se snaží udržet průmysl nad vodou v důsledku celosvětové energetické krize. Německo již v červenci schválilo odkup hlavního dovozce plynu v rámci záchranného balíčku ve výši 15 miliard eur (14,95 miliardy dolarů). Nyní také koupí 56% podíl ve finské energetické společnosti Fortum za 0,5 miliardy eur. Německý stát by měl vlastnit zhruba 98,5 % Uniperu.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Editorial credit: nitpicker / Shutterstock.com

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart