Ve středu proběhlo zasedání FEDu. Shrnutí zasedání poukázalo na nadcházející nižší zvýšení sazeb. Trhy obecně očekávají, že Federální výbor pro volný trh (FOMC), který určuje sazby, v prosinci po čtyřech zvýšeních o 0,75procentního bodu ustoupí na 0,5procentního bodu. Úředníci uvedli, že stále vidí jen málo známek poklesu inflace. Někteří členové výboru však vyjádřili obavy z rizik pro finanční systém, pokud by Fed pokračoval v navyšování sazeb stejně agresivním tempem. Podstatná většina účastníků usoudila, že zpomalení tempa růstu bude pravděpodobně brzy vhodné.

Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v Německu sestavený společností S&P Global vzrostl na 46,7 z říjnových 45,1, čímž překonal očekávání dalšího poklesu. Aktivita v největší evropské zpracovatelské ekonomice se v listopadu poprvé od ruské invaze na Ukrajinu zlepšila. Současně ale zůstal index PMI jasně pod úrovní 50, která obvykle odděluje růst od poklesu. Srovnatelný index pro sektor služeb se také překvapivě zlepšil, což vedlo k oživení kompozitního PMI na 46,4 z 45,1. Ve Francii index nákupních manažerů přinesl také lepší než očekávané výsledky na hodnotě 49,1.

Počet případů nakažených koronavirem v  Číně se v  tomto týdnu dostal nad úrovně z dubna letošního roku. Nedávný nárůst přichází v kritickém okamžiku, protože představitelé této země se musí rozhodnout, zda tolerovat určité šíření viru, nebo se vrátit k nulové toleranci. Ta může mít negativní dopad na ekonomiku země. Strach z uzavírání čínské ekonomiky mimo jiné dostal pod další tlak celosvětové ceny ropy. 

Zástupcům EU se nedaří najít společné řešení na zastropování cen plynu během společném jednání v Bruselu. Začátkem tohoto týdne vydala Evropská komise prohlášení, kterým deklarovala to, co nazvala „bezpečnostní cenový strop“. Ceny plynu stanovuje na 275 eur nebo 283 dolarů za megawatthodinu. Od září 2021 Německo, Francie, Itálie a Španělsko (čtyři největší ekonomiky EU) utratily každá 20 až 30 miliard eur na umělé snížení cen energií.  

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart