Ve Spojených státech vzniklo v lednu mimo zemědělství 517 tis. pracovních míst. Zveřejněný údaj je vysoko nad odhady analytiků, kteří predikovali pouze 185 tis. nově vytvořených pracovních míst. Míra nezaměstnanosti poklesla o jeden desetinný bod na 3,4 %. Za celý rok se v americké ekonomice podařilo vytvořit přibližně 4,6 mil. pracovních míst.

Evropská centrální banka ve čtvrtek potvrdila očekávané zvýšení úrokové sazby o 50 bazických bodů a zvedla tak svou klíčovou sazbu na 2,5 %. Klíčová sazba se tak již dostala nad tzv. neutrální pásmo, které je charakteristické měnovou politikou působící restriktivně na ekonomiku.

“Cenové tlaky zůstávají silné, částečně proto, že vysoké náklady na energie se šíří po celé ekonomice. Celkově se ekonomika však ukázala být odolnější, než se očekávalo, a měla by se v nadcházejících čtvrtletích zlepšit.“

Christine Lagardeová, prezidentka ECB

V prohlášení zástupci ECB uvedli záměr zůstat v kurzu výrazného zvyšování úrokových sazeb stabilním tempem s možným navýšením na březnovém zasedání o dalších 50 bazických bodů.

Federální rezervní systém ve středu zvýšil svou referenční úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, čímž dále zpomalil svoje agresivní tažení na ochlazení ekonomiky. Různé ukazatele poukazují na fakt, že tvrdošíjně vysoká inflace se konečně začíná zmírňovat. Všeobecně očekávaný krok staví klíčovou úrokovou sazbu do rozpětí 4,5 % až 4,75 %, což je nejvyšší od roku 2007, z téměř nuly v březnu 2022. Jedná se o osmé zvýšení sazby v řadě.

“Výbor očekává, že pokračující navyšování cílového rozpětí bude vhodné k tomu, aby bylo dosaženo postoje měnové politiky, který bude dostatečně restriktivní, aby se inflace časem vrátila na 2 %.”

Zástupci FOMC (Federal Open Market Committee)

Výbor pro měnovou politiku (MPC) Bank of England na svém zasedání ve středu hlasoval pro zvýšení bankovní sazby o 0,5 procentního bodu na 4 %. Dva členové preferovali zachování bankovní sazby na 3,5 %. Aktualizované projekce MPC ukazují, že inflace (měřená indexem CPI) prudce klesá ze své současné velmi zvýšené úrovně 10,5 % zaznamenané v prosinci. Ta byla z velké části způsobena vysokými cenami energií. Očekává se, že roční inflace ke konci letošního roku klesne na přibližně 4 %.

ČNB na svém zasedání nepřekvapila trhy, když se rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na úrovni 7 %. Centrální banka opět potvrdila, že je odhodlaná intervenovat proti nadměrným výkyvům na české koruně. Guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci informoval, že silná česká koruna ČNB nevadí, a proto hodlá držet úrokovou sazbu na současných úrovních po delší dobu. Na korunu nemělo zasedání příliš velký vliv, když zaznamenala mírné posílení jak vůči euru, tak i americkému dolaru.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Bank Rate increased to 4% – February 2023. Bank of England [online]. Vydáno 2. 2. 2023 [cit. 3. 2. 2023]. Dostupné zde.

HENNEY, M. Fed raises interest rates by a quarter point but signals inflation fight’s not over. FOX Business [online]. Vydáno 1. 2. 2023 [cit. 3. 2. 2023]. Dostupné zde.

KOLOMAZNÍK, V. Na rozhodnutí ČNB o sazbách koruna příliš nereagovala, k euru mírně posílila. České noviny [online]. Vydáno 2. 2. 2023 [cit. 3. 2. 2023]. Dostupné zde.

REID, J. European Central Bank raises rates by 50 basis points, pledges further hike in March. CNBC [online]. Vydáno 2. 2. 2023 [cit. 3. 2. 2023]. Dostupné zde.

WEARDEN, G. US Jobs Report smashes forecast with 517,000 increase. The Guardian [online]. Vydáno 3. 2. 2023 [cit. 3. 2. 2023]. Dostupné zde.

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart