Ratingová agentura S&P tento týden varovala, že pokud by došlo ke tvrdému brexitu (bez dohody), pak pravděpodobně přikročí ke snížení ratingu Velké Británie. Aktuální rating je AA a stabilní výhled. Ke snížení ratingu by mohlo dojít především kvůli nedostupnosti britského zboží a služeb na klíčových evropských trzích.

Inflace v eurozóně v listopadu opět meziročně klesla o 0,3 %, což bylo v souladu s odhady analytiků. V Evropské unii pak v listopadu index spotřebitelských cen zaznamenal zpomalení růstu z říjnových 0,3 % na 0,2 %.

Naopak v Kanadě inflace v listopadu vzrostla meziročně o 1 %, když se očekávalo mírnější růst na úrovni 0,8 %. Meziměsíčně však spotřebitelské ceny vzrostly jen o 0,1 %.

Americká centrální banka oznámila na svém posledním zasedání v tomto roce, že i nadále hodlá pokračovat s nákupy aktiv (prozatím) ve stejném objemu. Základní úroková zůstala nezměněna a guvernér Powell na tiskové konferenci sice zmínil, že ekonomické oživení je rychlejší, než původně banka očekávala, ale sektor služeb je stále citelně zasažen.

Co se týče predikce vývoje ekonomiky na příští rok, tak Fed zvýšil očekáváný růst ekonomiky z 4 % na 4,2 %. Podle centrální banky by míra nezaměstnanosti měla klesnout z dříve odhadovaných 6,7 % na 5 %.

Bankovní rada ČNB se také rozhodla ponechat na svém prosincovém zasedání úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tedy byla zachována na úrovni 0,25 %. Pro zachování sazeb bankovní rada hlasovala jednomyslně.

Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci poznamenal, že rizika v ekonomice jsou stálé velká. Mezi tyto rizika zařadil uvolněnou fiskální politiku, tvrdý brexit a zhoršení pandemie. “Se stávající prognózou je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb následovaná jejich postupným nárůstem v průběhu příštího roku,” dodal Rusnok.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 25 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart