Fed na svém středečním zasedání ohlásil navýšení základní úrokové sazby o 0,75procentního bodu. Jednalo se o čtvrté navýšení v této výši v řadě. Tím se cílové rozmezí dostalo na úroveň 3,75 – 4 %.

“Údaje od našeho posledního setkání naznačují, že konečná úroveň úrokových sazeb bude vyšší, než se očekávalo.”

Jerome Powell, předseda centrální banky

Na to trhy zareagovali silným propadem. Index S&P 500 zavřel obchodní seanci se ztrátou 2,5 % a index technologických firem Nasdaq se ztrátou dokonce 3,4 %.  

V říjnu bylo v USA obsazeno 261 000 nových pracovních míst. Růst pracovních míst byl v říjnu silnější, než se očekávalo, i přes zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému zaměřené na zpomalení stále silného trhu práce. Průměrný hodinový výdělek vzrostl o 4,7 % oproti předchozímu roku a o 0,4 % za měsíc, což naznačuje, že růst mezd bude pravděpodobně stále tlačit na inflaci. 

Britská centrální banka navýšila základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu na 3 %, což je nejvyšší navýšení za poslední 3 desetiletí. Zástupci banky ve svém prohlášení uvedli, že očekávají ekonomickou recesi a nezaměstnanost dosahující 6,5 % v nadcházejících letech.

„Z toho, kde nyní stojíme, si myslíme, že inflace začne klesat od poloviny příštího roku, pravděpodobně dost prudce. Aby se tak stalo, možná bude muset bankovní sazba v nadcházejících měsících dále růst. Méně však, než je v současnosti započítáno na finančních trzích.“

Andrew Bailey, guvernér Britské centrální banky

Spotřebitelské ceny v 19 zemích, které používají euro jako svou měnu, vzrostly v říjnu rekordním ročním tempem 10,7 %. V pondělí o tom informovala Evropská komise. V září byla tato úroveň 9,9 %. Před dvanácti měsíci to bylo 4,1 %. V minulém týdnu v reakci na neustupující inflaci ECB zvýšila základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu.

„Evropští političtí zástupci čelí vážným kompromisům a náročným politickým rozhodnutím, když řeší toxickou směs slabého růstu a vysoké inflace, která by se mohla zhoršit.“

Prohlášení Mezinárodního měnového fondu

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Nejlepší a nejhorší akcie významných indexů

Které akcie hlavních indexů v poslední době nejvíce vzrostly a které klesly? Jaké jsou nejlepší akcie v roce 2022? Které cenné papíry dosáhly za posledních 5 let nejlepší výkonnosti a které naopak zaznamenaly propad? Poznejte nejlepší a nejhorší akcie dle jejich cen u těchto indexů: DAX, MDAX, Euro Stoxx 50, Dow Jones, Nasdaq 100.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart