Americká centrální banka ve středu zvýšila úrokové sazby na nejvyšší úroveň za posledních 16 let. Federální rezervní systém zvýšil svou klíčovou úrokovou sazbu o 0,25procentního bodu do pásma 5% až 5,25%. Jde o 10. zvýšení za 14 měsíců.

V následném prohlášení byl jako další protiinflační krok potvrzen záměr snižovat velikost rozvahy. Tedy především držby státních dluhopisů a cenných papírů, které jsou kryté hypotečními úvěry (tzv. mortgage backed securities).

Dlouhodobý inflační cíl nadále zůstává stanoven na 2 % meziročně. Dále předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil, že americký bankovní systém je zdravý a odolný. Očekává se, že na určitou dobu se jednalo o poslední navýšení základní úrokové sazby.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Bankovní rada na svém květnovém zasedání dvoutýdenní repo sazbu ponechala na 7 %. Toto rozhodnutí se opírá o základní scénář jarní makroekonomické prognózy ČNB. V ní centrální banka hledí na horizont měnové politiky vzdálený 12–18 měsíců od současnosti.

Podle vyjádření ČNB by měla inflace výrazně zpomalovat. Zástupci ČNB očekávají, že v každém dalším měsíci bude inflace o více než jeden procentní bod nižší než v měsíci předchozím. Ve druhé polovině roku by tak již mělo tempo růstu cen dosahovat jednociferných hodnot.

Ve čtvrtém čtvrtletí dojde ke krátkodobému přerušení tohoto trendu vlivem loňské mimořádně snížené základny spotřebitelských cen dané dočasným působením vládního úsporného energetického tarifu. Po odeznění tohoto vlivu se s příchodem roku 2024 inflace pravděpodobně dále skokově sníží. Na horizontu měnové politiky, tedy ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, tak inflace zřejmě klesne k 2% cíli ČNB.

K ochlazení inflace také výrazně mohou přispět ceny zemního plynu a elektřiny pro domácnosti. Jejich ceny na energetických burzách začaly klesat pod vládou stanovené cenové stropy. Skokově se pak růst regulovaných cen sníží v příštím roce.

Rada guvernérů ECB ve čtvrtek rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů. Úroková sazba se proto s účinností od 10. května 2023 zvýší na 3,75 %. Pomalejší zvýšení sazeb přichází poté, co údaje z bankovního sektoru eurozóny ukázaly nejvyšší pokles poptávky po úvěrech za více než 10 let. To naznačuje, že předchozí růst úroků má určitý dopad na ekonomiku.

Inflační data z posledních měsíců jsou obecně v souladu se střednědobým výhledem inflace, který Rada guvernérů vytvořila na svém předchozím zasedání. Celková inflace se v posledních měsících snížila, ale cenové tlaky zůstávají silné.

ECB dále potvrdila výrazné snížení programu nákupu aktiv (APP) a nereinvestuje všechny splátky jistiny ze splatných cenných papírů. Pokles bude činit v průměru 15 miliard EUR měsíčně až do konce června 2023. Rada guvernérů očekává, že od července 2023 ukončí reinvestice v rámci APP.

Ceny zemního plynu celosvětově klesají. Silný růst produkce (+5 %) v kombinaci s nižší poptávkou (-2,5 %) a vysokou úrovní zásobníků tlačí ceny plynu dolů.

Nižší poptávka po plynu (pokles o 10 %) spolu se silným přílivem LNG (lehkého zkapalněného plynu) a vysokými úrovněmi zásobníků (zaplněných na 60 % kapacity) nadále vytvářejí tlak na snižování cen. A to i přes zastavení dovozu ruského plynu a některé neplánované výpadky v Norsku.

Ve východní Asii ceny plynu sledovaly podobnou trajektorii, nyní meziročně klesly o 70 % na průměr 11,5 USD/mmbtu. Ve Spojených Státech se ceny plynu dostaly na nejnižší úrovně od září roku 2020, aktuálně okolo 2,2 USD/mmbtu.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Federal Reserve Board: Federal Reserve issues FOMC statement (5. 5. 2023); www.federalreserve.gov/newsevents

/pressreleases/monetary20230503a.htm

European natural gas information portal: Natural gas price benchmarks: prices continue to ease (5. 5. 2023); www.europeangashub.com/natural-gas-price-benchmarks-prices-continue-to-ease.html

Česká národní banka: Inflace se bude letos rychle snižovat (5. 5. 2023); www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Inflace-se-bude-letos-rychle-snizovat


European Central Bank: Monetary policy decisions (5. 5. 2023); www.ecb.europa.eu/press/pr/date

/2023/html/ecb.mp230504~

cdfd11a697.en.html

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart