Ratingová agentura Fitch Ratings v úterý snížila rating amerického dluhu z nejvyššího ratingu AAA na AA+ s odkazem na stálé zhoršování standardů správy a řízení.

Snížení ratingu přichází poté, co zákonodárci na začátku tohoto roku do poslední chvíle vyjednávali o dohodě o dluhovém stropu. Riskovali tak první bankrot země. Povstání z 6. ledna roku 2021 bylo také hlavním faktorem, který k tomu přispěl. Na schůzce s představiteli Bidenovy administrativy zástupci Fitch Ratings opakovaně zdůrazňovali povstání před budovou kapitolu 6. ledna jako významné znepokojení, pokud jde o vládu USA.

Americký dluh byl dlouho považován za nejbezpečnější z bezpečných přístavů, ale úterní snížení ratingu naznačuje, že ztratil část svého lesku. Snížení ratingu má potenciální dopad na vše od hypotečních sazeb, které Američané platí za své domy, až po smlouvy uzavřené po celém světě.

Fitch uvedla, že toto rozhodnutí nebylo vyvoláno pouze nejnovějším nedostatkem dluhového stropu. Hlavními důvody bylo neustálé zhoršováním standardů řízení za posledních 20 let, pokud jde o fiskální a dluhové záležitosti. V roce 2011 snížila hodnocení amerického státního dluhu významná ratingová agentura S&P. V obou případech byl dluhový strop navýšen až po vleklých jednáních. Krok S&P měl obrovský dopad na trh. Tento krok vedl k prudkému poklesu akciového trhu a růstu výnosů dluhopisů.

Bill Ackman, populární manažer hedge fondu Pershing Square, ohlásil svou novou pozici. Jedná se o spekulaci na pokles 30letých US státních dluhopisů, tedy sázka na růst jejich výnosů. Podle Ackmana jde o jednu z mála makroinvestic, které stále nabízejí přiměřeně asymetrické výnosy. Je zde potenciál pro zisk vyšší než riziko poklesu.

“Implementujeme tato zajištění nákupem opcí spíše než přímým shortováním dluhopisů. V historii je mnoho případů, kdy trh s dluhopisy přeceňuje delší konec výnosové křivky během několika týdnů, a tohle vypadá jako jeden z těch případů. Byl jsem překvapen, jak nízké dlouhodobé sazby v USA zůstaly ve světle strukturálních změn, které pravděpodobně povedou k vyšším úrovním dlouhodobé inflace, včetně deglobalizace, vyšších nákladů na obranu, energetické transformace, rostoucích nároků a větší vyjednávací síla pracovníků.“

Bill Ackman, manažer hedge fondu Pershing Square

Ackman tvrdil, že pokud bude inflace v USA dlouhodobě 3 % namísto 2 %, výnosy 30letých státních dluhopisů by mohly dosáhnout 5,5 %. Inflace v USA činila v červnu 3 %, zatímco výnosy 30letých státních dluhopisů dosáhly 4,2 %, což je nejvíce od začátku listopadu.

Po překvapivé revizi poptávky po ropě v USA v květnu EIA odhadla čerpání zásob na 17 milionů barelů za poslední týden v červenci. Jednalo se o největší týdenní pokles od začátku měření v roce 1982. Navzdory tomu ceny ropu ve středu poklesly přibližně o 2 %. Ve stejnou chvíli totiž americká vláda stáhla nabídku na nákup 6 milionů barelů ropy pro Strategické ropné rezervy.

Podle EIA (Energy Information Administration) jsou zásoby ropy 439,8 milionu barelů 1 % pod pětiletým průměrem pro tuto roční dobu.

Pokud jde o benzín, úřad odhadl stav zásob na 1,5 milionu barelů za poslední červencový týden. Půměrná produkce činila 9,8 milionu barelů denně.

Saúdská Arábie oznámila, že prodlouží své jednostranné dobrovolné snížení o 1 milion barelů denně (bpd) do září. Oznámení způsobilo zvýšení cen ve čtvrtek. Saudská Arábie také dodala, že snížení lze prodloužit i prohloubit.

Výbor pro měnovou politiku (MPC) Bank of England na svém zasedání, které skončilo 2. srpna 2023, hlasoval většinou 6–3 pro zvýšení bankovní sazby o 0,25procentního bodu na 5,25 %. Dva členové preferovali zvýšení bankovní sazby o 0,5procentního bodu na 5,5 % a jeden člen upřednostnil zachování bankovní sazby na 5 %. V srpnové projekci MPC podmíněné tržními úrokovými sazbami, se inflace CPI do druhého čtvrtletí 2025 vrátí k 2 % cíli. Poté ve střednědobém horizontu klesne pod cíl, protože rostoucí míra hospodářské stagnace snižuje domácí inflační tlaky spolu s klesajícími externími nákladovými tlaky.

Počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden mírně vzrostl, zatímco propouštění kleslo v červenci na 11měsíční minimum.

Počáteční žádosti o státní podporu v nezaměstnanosti se za týden končící 29. červencem zvýšily o 6 000 na sezónně upravených 227 000. Tato hodnota bylo v souladu s očekáváními. Trh práce od března 2022 do značné míry překonal zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému o 525 bazických bodů. Počet žádostí je na spodní hranici svého rozpětí 194 000–265 000 pro letošní rok.

Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru v USA byl potvrzen na 49 v červenci 2023. Což signalizuje nejslabší pokles provozních podmínek ve výrobním sektoru za tři měsíce. Nové objednávky opět poklesly, protože podmínky domácí i zahraniční poptávky zůstaly utlumené. Náročné prodejní prostředí vedlo firmy k omezení nákupu vstupů, což způsobilo silné vyčerpání zásob. Navzdory poklesu nových zakázek společnosti rozšiřovaly zaměstnanost rychlejším tempem, a to díky větší důvěře ve výhled produkce.

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

CNN Business: Fitch downgrades US debt on debt ceiling drama and governance worries (4. 8. 2023); edition.cnn.com/2023/08/01/business/fitch-downgrade-us-debt/index.html

CNBC: Bill Ackman says he’s shorting 30-year Treasury bills, and yields could hit 5.5% ‘soon’ (4. 8. 2023); cnbc.com/2023/08/03/billionaire-investor-bill-ackman-says-hes-shorting-30-year-treasury-bills.html

OilPrice: Oil Falls Despite Massive Crude Inventory Draw (4. 8. 2023); oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Oil-Falls-Despite-Massive-Crude-Inventory-Draw.html

Bank of England: Bank Rate increased to 5.25% – August 2023 (4. 8. 2023); bankofengland.co.uk/monetary-policy-summary-and-minutes/2023/august-2023

Yahoo Finance: US weekly jobless claims rise moderately; layoffs drop to 11-month low (4. 8. 2023); finance.yahoo.com/news/us-weekly-jobless-claims-rise-123731269.html

Obchodování na burzách po celém světě

Investoři a obchodníci mají s investičním účtem prostřednictvím LYNX přímý přístup na národní a mezinárodní burzy v Evropě, USA a Asii. Obchodujte na 150 trzích, ve 33 zemích a v 26 měnách. Zjistěte více na Přehled produktů & burz.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart