Inflace ve Velké Británii zaznamenala překvapivý pokles. Poprvé téměř za rok klesla na 9,9 % z jejího 40letého maxima 10,1 %. K poklesu inflace přispěly především snižující se ceny pohonných hmot. Analytici přitom predikovali nárůst indexu spotřebitelských cen na 10,2 %. Jádrová inflace se naopak zvýšila o desetinu procentního bodu na 6,3 %. Což představuje nejvyšší hodnotu od roku 1992. 

Francouzská centrální banka se obává, že kvůli energetické krizi francouzská ekonomika v příštím roce zpomalí. Podle nejhoršího scénáře by mělo dojít k omezené a dočasné recesi.

„Pokud se objeví recese, bude omezená a dočasná. Následovat pak bude v roce 2024 prudké oživení.“

François Villeroy de Galhau, guvernér centrální banky

Růst míry inflace ve Spojených státech v srpnu meziročně klesl na 8,3 % z červencových 8,5 %. Za snížením inflace především stojí pokles cen benzínu a ojetých aut. Jádrová inflace zaznamenala v srpnu růst na 6,3 % z 5,9 %. Ekonomové osloveni agenturou Reuters naopak očekávali mírnější nárůst na 6,1 %. Zveřejněné fundamenty naznačují, že FOMC bude muset na svém dalším zasedání, opět přistoupit k razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Zasedání se koná příští týden.

„Opravdu zde nevidíme nic, co by vedlo Fed k tomu, aby se tento měsíc rozhodl pro pomalejší tempo zvyšování sazeb.”

Brian Coulton, hlavní ekonom agentury Fitch Ratings

Důvěra investorů v německou ekonomiku dosáhla v září nejnižší hodnoty od října 2008. Index ekonomické nálady se propadl o 6,6 bodu na 61,9 bodu. Závěry vycházejí z průzkumu německého hospodářského institutu ZEW. Investoři se obzvláště obávají nedostatku energií a jejich vysokých cen.

“Vyhlídky na energetické problémy v zimě ještě více zhoršují očekávání velké části německého průmyslu.”

Achim Wambach, prezident ZEW

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Online broker LYNX

Chtěli byste obchodovat na burze? Otevřete si účet prostřednictvím online brokera LYNX. Obchodujte akcie, opce, futures nebo investujte do ETF. A to vše v rámci jednoho investičního účtu. Zjistěte více na: Online broker LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart