Míra nezaměstnanosti v USA v listopadu nečekaně klesla, což odráželo signály, že trh práce nemusí ochlazovat tak rychle, jak si mnozí původně mysleli. Údaje z Bureau of Labor Statistics ukázaly, že páteční míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 % z říjnových 3,9 %. Americká ekonomika vytvořila 199 000 pracovních míst. Což je nárůst oproti předchozímu měsíci, když se do pracovního procesu vrátili stávkující automobiloví dělníci. Ekonomové dotázaní agenturou Bloomberg očekávali nárůst pracovních míst o 185 000, přičemž nezaměstnanost se ve srovnání s předchozím měsícem nezměnila na 3,9 %.

Mzdy, ostře sledovaný ukazatel inflace a měřítko toho, jak velkou páku mají pracovníci na trhu práce, vzrostly měsíčně o 0,4 % a oproti loňskému roku o 4,1 %; Ekonomové očekávali růst mezd o 0,3 % oproti minulému měsíci a o 4 % oproti minulému roku.

Mezitím míra participace pracovní síly vzrostla na 62,8 % z 62,7 % v předchozím měsíci, zatímco průměrná týdenní odpracovaná doba se mírně zvýšila z 34,3 hodin na 34,4 hodin.

Zásoby ropy v USA minulý týden klesly, zatímco zásoby benzínu a destilátů vzrostly. Data ve středu zveřejnil úřad EIA (Energy Information Administration). Zásoby ropy klesly v týdnu končícím 1. prosincem o 4,6 milionu barelů na 445 milionů barelů. Analytici v průzkumu agentury Reuters počítaly s poklesem o 1,4 milionu barelů. Údaje o zásobách ropy byly upraveny směrem dolů o 2,7 milionu barelů. Jedná se o největší mezitýdenní propad nezapočtených barelů v historii. Futures na benzin v USA ve středu klesly na nejnižší úroveň za dva roky poté, co EIA oznámil větší nárůst zásob motorového paliva, než se očekávalo. Zásoby benzinu vzrostly za týden o 5,4 milionu barelů na 223,6 milionu barelů. Což daleko překonalo očekávání pro produkci 1 milionu barelů.

Podle prohlášení zástupců Bank of Japan se centrální banka připravuje na konec své dlouhodobé politiky záporných úrokových sazeb. Náměstek guvernéra Ryozo Himino na tiskové konferenci po středečním setkání uvedl, že ukončení politiky negativních sazeb by mělo mít relativně malý dopad na japonskou ekonomiku.

“Situaci pečlivě posoudíme, zvážíme načasování a postup, jak vystoupit ze záporných sazeb. … Myslím si, že domácnosti zaznamenají celkové zlepšení své platební bilance.”

Ryozo Himino, náměstek guvernéra Bank of Japan

Himino dále uvedl, že očekávaný dopad bude omezený na spotřebitele a finanční instituce, ale mohl by zasáhnout některé společnosti tvrději než jiné. Finanční instituce mohou čelit „krátkodobému stresu“, ale jejich řízení bude snazší ve srovnání s prostředím záporných úrokových sazeb.

Inflace v Japonsku podle indexu spotřebitelských cen (CPI) v meziročním srovnání vzrostla o 2,9 % v listopadu. To také podpořilo myšlenku opuštění záporných úrokových sazeb.

Společnost Google ve středu spustila svůj dosud nejambicióznější projekt konkurovat v rychle rostoucí oblasti generativní umělé inteligence a uvedla na trh model AI známý jako Gemini, který je navržen tak, aby konkuroval modelům GPT OpenAI. Ve svém projevu označil generální ředitel společnosti Gemini jako „největší a nejschopnější model umělé inteligence“ a vyhlásil „éru Gemini“, která předpokládá použití modelu technologického giganta v každém prostředí, od velkých společností po spotřebitele.

Na rozdíl od stávajících modelů umělé inteligence, které se obvykle zabývají pouze jedním typem uživatelských výzev, jako jsou výhradně obrázky nebo text, byl Gemini postaven jako „multimodální“. To znamená, že přijímá vstupy, které zahrnují více typů médií, kombinující text, obrázky, zvuk, video a programovací kód.

„Tato nová éra modelů představuje jedno z největších vědeckých a technických snah, které jsme jako společnost podnikli.“

Sundar Pichai, generální ředitel Google

Chcete mít přehled o dění na světových burzách?

Vše co potřebujete vědět do dalšího týdne se dozvíte v LYNX Týdenním přehledu. Obdržíte jej každou neděli v 10:30.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Přečtěte si také:

Další použité zdroje:

Reuters: US crude stockpiles fall, fuel builds as refining ramps up – EIA (8. 12. 2023); reuters.com/markets/commodities/us-crude-stocks-fall-fuel-inventories-rise-latest-week-eia-2023-12-06/

CNN Business: Google launches Gemini, its most-advanced AI model yet, as it races to compete with ChatGPT (8. 12. 2023); edition.cnn.com/2023/12/06/tech/google-launches-gemini-compete-with-chatgpt/index.html

Nikkei Asia: BOJ lays groundwork for end of Japan’s negative rates (8. 12. 2023); asia.nikkei.com/Economy/Bank-of-Japan/BOJ-lays-groundwork-for-end-of-Japan-s-negative-rates

Yahoo Finance: November jobs report: Unemployment unexpectedly declines in November as US labor market continues to impress (8. 12. 2023); finance.yahoo.com/news/november-jobs-report-unemployment-unexpectedly-declines-in-november-as-us-labor-market-continues-to-impress-133205002.html

LYNX: Online broker pro globální obchodování

Chcete snadno, rychle a profesionálně obchodovat s akciemi? Pak obchodujte s akciemi prostřednictvím LYNX. Jako renomovaný online broker vám umožníme obchodovat s akciemi přímo na domácích burzách. Více informací o online brokerovi LYNX najdete na: LYNX: Akciový broker

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Denní maximum
Denní minimum
---
---
---
---

Displaying the --- graf

Displaying today's chart